AKTUÁLNE: Prémiové YouTube zadarmo? Aplikácia Vanced definitívne končí!

Neoficiálny klient YouTube končí.

Kto chcel sledovať videá v aplikácii YouTube bez reklám a spúšťať si ich na pozadí pri vypnutej obrazovke, mal v podstate dve možnosti. Mohol si zaplatiť prémiovú verziu služby YouTube Premium, alebo sa poobzeral po alternatíve, upravenej aplikácii z dielne nezávislých vývojárov. V tomto smere bola asi najpopulárnejšou aplikácia YouTube Vanced.

Samozrejme, YouTube Vanced bola neoficiálnou aplikáciou. Blokovanie reklám, prehrávanie na pozadí a rad ďalších funkcií ponúkala používateľom bezplatne. V niektorých ohľadoch bola dokonca lepšia ako originálna apka YouTube.

Vývojári do nej napríklad vrátili počítadlo označení „nepáči sa mi to“, ktoré Google zo svojej oficiálnej aplikácie odstránil. O aplikácii YouTube Vanced píšeme v minulom čase. Dôvod je prostý, aplikácia končí.

Tvorcovia stojaci za aplikáciou túto, pre mnohých nemilú skutočnosť, potvrdili na svojom Telegram účte a na sociálnej sieti Twitter. Vývojári ale neuviedli žiadny jednoznačný dôvod, prečo YouTube Vanced zrušili.

vanced
Ilustr. foto: pxhere.com

Dá sa predpokladať, že sa do tvorcov obul tím právnikov spoločnosti Google, ktorej sa pôsobenie neoficiálnej verzie YouTube prestalo páčiť. AndroidPolice pripomína, že technologický gigant v poslednom období zasiahol proti viacerým neoficiálnym klientom.

TIP REDAKCIE
Ruský Yandex má problém: Fíni jeho datacentrum odstrihli od elektriny!

Pôsobenie museli ukončiť služby Groovy a Rythm, cez ktoré sa dala na platforme Discord počúvať hudba z YouTube. Údajne tak tvorcovia učinili po tom, ako obdržali od YouTube žiadosť o zastavení prevádzky.

Že mal Google s aplikáciou problém dokazuje aj fakt, že ju vývojári premenovali na „Vanced“. Z názvu tak vypadlo označenie YouTube. Väčšinu zmienok o službe YouTube odstránili aj zo svojej internetovej stránky.

Hoci YouTube Vanced nebola jedinou alternatívnou aplikáciou, patrila medzi najpopulárnejšie. Vývojári upozorňujú, že odkazy na stiahnutie čoskoro prestanú fungovať. Ak si chcete aplikáciu na poslednú chvíľu uchmatnúť, ešte stále sa dá stiahnuť z oficiálnych stránok (TU). Do budúcnosti už ale aktualizovaná, prirodzene, nebude.

Ak by sa chcel niekto oboznámiť s inou alternatívou, stiahnuť si môže napríklad aplikáciu NewPipe.