PRÁVE SA STALO: Microsoft v Rusku zastavuje predaj služieb aj produktov. Rusi prídu o Windows aj Office

Spoločnosť tak reaguje na neutíchajúci konflikt.

Spoločnosť Microsoft v piatok oznámila, že pozastavuje predaj svojich produktov a služieb v Rusku, čím sa zaraďuje na zoznam firiem, ktorý takýto krok spravili kvôli prebiehajúcej invázii na Ukrajinu.

Softvérový gigant sa tak pridáva na dlhý zoznam spoločností, medzi ktoré patria aj vplyvní hráči na technologickom trhu ako Dell, Apple, Spotify a ďalší. Západné krajiny na Rusko za uplynulý týždeň uvalili mimoriadne prísne sankcie, ktorými sa snažia Kremeľ presvedčiť, aby upustil od nevyprokovovaných útokov.

Apple ešte v utorok uviedol, že pozastavil predaj všetkých svojich produktov, vrátane iPhonov či MacBookov. Rovnaké stanovisko zaujali ešte minulý týždeň v spoločnosti Dell, Spotify a tento týždeň aj mnohé automobilky vrátane českej ŠKODA Auto.

Rusi si nebudú môcť kúpiť Windows ani Office. Pôvodné licencie budú fungovať aj naďalej.

Odrezaní od západných technológií

Okrem pozastavenia nových predajov Microsoft v súlade s vládnymi sankciami zastavil mnohé aspekty svojho podnikania v Rusku, uviedol prezident spoločnosti Brad Smith.

TIP REDAKCIE
AKTUÁLNE: Kúpa Twitteru je pozastavená, tvrdí Musk. Čo sa stalo?

Technologické spoločnosti okrem toho na svojich platformách výrazne obmedzili alebo úplne vypli ruských štátom kontrolovaných médií. Medzi tie najznámejšie patrí napríklad RT alebo Sputnik, ktoré mali podľa analýz šíriť prevažne ruskú propagandu. Medzi najznámejšie pomenovanie invázie na Ukrajinu patrí označenie „špeciálna operácia,“ ktorá ani náznakom nepripomína skutočnú hrôzu odohrávajúcu sa u našich východných susedov.

Rusko sa svojim obyvateľom vytrvalo snaží obmedzovať prístup k čerstvým informáciám. Dnes napríklad došlo k zablokovaniu digitálnych obchodov s aplikáciami Google Play a Apple App Store. Rusi dokonca zablokovali aj ruskú verziu britského spravodajstva BBC.

Total
41
Zdieľaní
Total
41
Zdieľať