MIMORIADNE: Rusko zakázalo Google Play aj Apple App Store. Milióny ľudí ostali bez aplikácií

Obchody s aplikáciami sú v Rusku od dnešného dňa nedostupné.

Ruská invázia na Ukrajinu pokračuje aj tento týždeň a postupne sa vyostruje. Západný svet na federáciu uvaľuje čoraz prísnejšie sankcie, ku ktorým sa z vlastnej vôle pridávajú aj súkromné spoločnosti. Nedávno sme informovali o tom, že Apple v Rusku prestáva predávať svoje produkty, predaj ukončujú aj takmer všetky automobilky.

Aby toho nebolo málo, ukrajinský vicepremiér a minister pre digitálnu transformáciu, Mychajlo Fedorov nedávno požiadal generálneho riaditeľa Apple, Tima Cooka, aby v Rusku vypol digitálny obchod s aplikáciami a hrami. Cook sa k činu nemal a je preto prekvapujúce, že tento krok nakoniec spravila samotná federácia. Neostalo to pritom len pri Apple. Rusi ostali úplne odstrihnutí od oficiálnych obchodov s aplikáciami nielen pre iPady či iPhony, ale aj pre Android smartfóny.

Obchody sú nedostupné

Spravodajský kanál Nexta, ktorý deň čo deň prináša informácie o prebiehajúcom konflikte na svojom Twitterovom účte dnes hovorí o masívnom zablokovaní App Store a Google Play na ruskom území. Je pravdepodobné, že Rusi tento krok spravili hlavne kvôli tomu, aby domácim čo najviac sťažili prístup k čerstvým informáciám.

TIP REDAKCIE
LC400 Pro 50 W: Laserová gravírovačka, ktorú si zamilujete. Teraz stojí už len 185 €

Rovnaké rozhodnutie padlo aj pri iných informačných kanáloch. V Rusku si už obyvatelia neotvoria ani Facebook, Twitter či dokonca BBC.

Podľa dostupných informácií nejde o úplné blokovanie. Služby sú prístupné, no len čiastočne. Väčšina ľudí sa však k aplikáciám nedostane.