Šikovnejšie LED svetlo: Android 13 získa praktickú funkciu

Smartfóny iPhone a Samsung ju ponúkajú už dlhšie.

Spoločnosť Google vydala v priebehu februára vôbec prvú vývojársku verziu operačného systému Android 13. Do stabilnej podoby určenej pre všetkých spotrebiteľov má ešte ďaleko, no môžeme vďaka nej vidieť, na akých zlepšeniach tvorcovia pracujú.

Aj v operačnom systéme Android 13 Google zapracuje na lepšej ochrane súkromia a osobných údajov. Upraví spôsob zdieľania fotografií a videí, pripájanie k zariadeniam v blízkosti cez rozhranie Wi-Fi, okrem toho nasadí tematické ikony korešpondujúce so vzhľadom Material You a v systéme tiež pribudne možnosť umiestňovať do panela s upozorneniami vlastné dlaždice s rýchlymi nastaveniami.

Po pár týždňoch od uvoľnenia prvej systémovej ukážky pre vývojárov tu máme podrobnosti o ďalšej novinke, ktorú Google do operačného systému Android 13 zapracuje. Upozornil na ňu Mishaal Rahman v blogu esper.io.

Šikovnejšie LED svetlo

Súčasťou fotoaparátov každého dnešného smartfónu je LED blesk, ktorý slúži na osvetlenie predmetov pri fotografovaní v zlých svetelných podmienkach. LED modul ale zároveň funguje ako baterka, vďaka ktorej nemusia používatelia tápať v tme, ak nemajú po ruke iný zdroj svetla.

Základný OS Android umožňuje LED svetlo zapnúť alebo vypnúť, nič viac. Nová verzia systému Android 13 to ale zmení. Po novom si budú môcť spotrebitelia nastaviť aj jas, respektíve intenzitu svetla vyžarovaného LED modulom na zadnej strane mobilných zriadení.

TIP REDAKCIE
Sezóna kolobežiek naplno začala: Po zrážke auta a kolobežky zomrel 57-ročný Slovák

Dokazuje to prítomnosť dvojice nových API rozhraní „getTorchStrengthLevel“ a „turnOnTorchWithStrengthLevel“, ktoré v zdrojovom kóde operačného systému Android 13 objavil spomínaný Mishaal Rahman.

android 13
Foto: Red.

Hoci ide o drobnú inováciu, určite bude pre mnohých užitočná. Netreba sa ale tešiť predčasne. Niektoré smartfóny takúto funkciu s najväčšou pravdepodobnosťou nezískajú, vybavené musia byť totižto kompatibilným hardvérom.

Staršie smartfóny tak môžu zostať bokom napriek tomu, že budú aktualizované na Android 13. Naopak, zariadenia, ktoré budú uvedené na trh už s OS Android 13, by mali túto funkciu obsahovať. Platiť to bude aj pre súčasné smartfóny Pixel 6 a 6 Pro, ako ukazuje demo serveru 9to5google.

iPhone aj Samsung

V kontexte avizovanej funkcie je zrejmé, že Google koleso nevymyslel. Inšpirovať sa mohol u konkurencie z klubu Apple, ale aj Samsung. Možnosť nastaviť si jas LED svetla je súčasťou operačného systému iOS smartfónov iPhone a taktiež rozhrania One UI vybraných modelov Samsung.

Skôr je zaujímavé, že sa Google týmto smerom nevybral už skôr, keďže ide o praktickú funkciu, ktorá je v smartfónoch najpredávanejších výrobcov dostupná relatívne dlho.