Tim Cook nepriamo naznačil podporu Ukrajine. Apple sa pripojí ku všetkým, ktorí sa dovolávajú mieru

A keďže Rusko sa rozhodlo urobiť prvý krok v protismere tejto ambície, je zrejmé, čo, respektíve koho tým presne myslel.

Ruská invázia na Ukrajinu začala. Konflikt na východe s obavami sledujú ľudia po celom svete vrátane šéfa spoločnosti Apple, Tima Cooka. Ten prostredníctvom Twitteru vyjadril svoje znepokojenie nad aktuálnou situáciou a prehlásil, že urobí všetko, čo je v jeho silách, aby poskytol pomoc.

Konflikt na Ukrajine sa každou minútou stále viac a viac vyostruje. Boj sa už stihol presunúť z hraníc medzi krajinami do Kyjeva, pričom mnohí sa boja, že naberie totálny charakter.

Mnohé krajiny, inštitúcie, ba aj obyčajní ľudia vyjadrujú svoju náklonnosť a podporu Ukrajine, ktorá si práve prechádza jedným z najkrušnejších období vo svojej histórii. Pripojilo sa dokonca aj hackerské spoločenstvo Anonymous, ktoré útočí na ruské vládne weby a miestne spravodajstvo šíriace proruskú propagandu.

Konflikt tak neprebieha len v uliciach miest, ale aj internetu. V priebehu posledných dní bolo zaznamenaných viacero kybernetických útokov na Ukrajinu, čím vo veľkej miere postihuje aj technologickú sféru.

TIP REDAKCIE
"Je to tragické": Bill Gates sa vyjadril ku konšpiráciám ohľadom očkovania proti COVID-19

Apple je aktuálne najhodnotnejšou spoločnosťou na svete a tým pádom bolo len otázkou času, kým sa k situácii vyjadrí aj jej šéf. Tim Cook vo svojom príspevku nevyjadril priamu náklonnosť ani jednej z účastnených strán. V jeho závere však uviedol, že Apple sa pripojí ku všetkým, ktorí sa dovolávajú mieru. A keďže Rusko sa rozhodlo urobiť prvý krok v protismere tejto ambície, je zrejmé, čo, respektíve koho tým presne myslel.

Dezinformácie dostali červenú

Žiaľ, nakoľko žijeme v dobe internetu, veľmi často sa objavujú príspevky, ktoré zľahčujú prebiehajúci konflikt, prípadne úplne zamietajú jeho existenciu. Z tohto dôvodu sa viaceré organizácie a dokonca aj vlády rozhodli zakročiť a efektívne bojovať proti dezinformáciám.

Pridala sa dokonca aj Vláda SR, ktorá udelila Národnému bezpečnostnému úradu právomoc blokovať takéto informácie a aj ich autorov. Susedná Česká republika podniká podobné kroky.