AKTUÁLNE: Rusko sa chce už 11. marca odpojiť od globálneho internetu

Rusko chce mať pod palcom všetky informácie, ktoré sa môžu dostať k obyvateľom.

Ruská federácia už vyše týždňa vedie inváziu na svojho západného suseda – Ukrajinu. Z rýchlej operácie, ktorá mala trvať len 15 dní sa vďaka statočnosti ukrajinských vojakov a civilistov stáva dlhotrvajúci vojenský konflikt, ktorý zatiaľ nejaví známky konca.

Mnoho ruských občanov pritom vôbec netuší, čo Putin za hranicami federácie vymyslel. Štátne médiá totiž vysielajú propagandu, ktorá vpadnutie na Ukrajinu opisuje ako záchrannú akciu určenú k denacifikácii a oslobodeniu. Podľa dostupných informácií má Putin snahu podsúvania falošných informácií posunúť na novú úroveň.

Rusko sa chce odpojiť od globálneho internetu

S informáciou, že Rusko premýšľa nad odpojením sa od globálneho internetu, ktorý má nahradiť výlučne ruská sieť, prišlo bieloruské médium Nexta. V dokumentoch, ktoré má Nexta k dispozícii je načrtnutý plán odpojenia Ruska od globálneho internetu, čo by hralo do karát tým, ktorí nechcú, aby sa bežní ľudia dozvedeli o masívnej vojenskej akcii za hranicami. Už teraz je v Rusku relatívne ťažké dostať sa k relevantným informáciám, hlavne pre ľudí žijúcich na dedinách.

TIP REDAKCIE
MIMORIADNE: Obrovský POZOR! Nové SMS-ky potichu kradnú peniaze, ak máš túto banku, spozorni!

Bohužiaľ, pravosť dokumentov momentálne nie je možné overiť. Hovorí sa v nich o 11. marci ako o dátume, kedy má dôjsť k zahájeniu celého procesu. V piatok tak budeme vedieť či ide o niečo, čo Putinova vláda skutočne plánuje.

Runet – len ruské a „overené“ stránky

Runet, ako sa má ruský internet volať, má ponúknuť len štátom povolené domény, na ktorých si Rusi nájdu všetko to, čo vláda vopred schváli. Zahraničné služby ako Google, Facebook, Twitter a podobne už nebudú dostupné. Na tento krok má byť Rusko pripravené ako technologicky, tak aj legislatívne.

Na podobnom princípe funguje aj internet v Číne. V najľudnatejšej krajine sveta sa taktiež nedostanete na Google alebo Facebook. Tamojší ľudia tak musia používať čínske alternatívy, ktoré sú pod drobnohľadom vlády.