rivian R1T

Rivian rapídne zvýšil ceny svojich elektromobilov: Cena narástla o 20 %, ľudia rušia objednávky

Inflácia, nedostatok dielov a drahšie komponenty.

Americký startup Rivian sa uchýlil k nepopulárnemu kroku. Zdvihol ceny svojich batériových elektrických vozidiel, k čomu ho mala prinútiť inflácia a rastúce ceny komponentov. Ako píše Reuters, pickup R1T zdražel o približne 17 %, športovo-úžitkový model R1S až o 20 %.

Rivian zvýšil ceny svojich elektromobilov v období, kedy sa snaží rozbehnúť ich výrobu naplno. Zákazníci, ktorí si jedno z uvedených vozidiel zarezervovali, tak budú musieť z peňaženiek vytiahnuť o približne 12 000 dolárov viac, pokiaľ sa teda objednávku nerozhodnú zrušiť, prípade okresať zvolenú konfiguráciu.

Rivian predstavil vozidlá R1T a R1S v roku 2018 s tým, že ich cena bude štartovať na sume 69 000 dolárov, pripomína server Electrek.

Z nižšej ceny je nakoniec vyššia

V roku 2020 ale automobilka oznámila, že ceny elektromobilov zníži, k čomu ju malo motivovať predstavenie elektrického modelu Cybertruck od Tesly. Hranatý pickup totižto ponúkol podobnú špecifikáciu, no za lepšiu cenu.

Počiatočná cena vozidla Rivian R1T stúpla zo 67 500 na 79 500 dolárov. Súrodenec Rivian R1S stojí v základe až 84 500 dolárov namiesto skôr ohlásených 70 000 dolárov.

Spoločnosť Rivian sídli v Kalifornii, investoval do nej napríklad gigant Amazon, ktorý v nej drží 20-percentný podiel. Firme sa v minulom roku nepodarilo splniť stanovený plán výroby, pod čo sa podpísali obmedzenia v dodávateľskom reťazci.

TIP REDAKCIE
Netflix zamestnancom: Ak s nami nesúhlasíte, tam sú dvere. Musk firme tlieska
rivian R1T
Elektrický pickup R1T

Jeden zo zákazníkov na margo zvýšených cien podľa Reuters uviedol, že zrušil svoju rezerváciu elektromobilu značky Rivian. Cenový skok považuje za astronomický a nespravodlivý voči tým, ktorí si jeden z elektromobilov predbežne objednali medzi prvými.

Elon Musk: Drahý elektromobil je ľahké vyrobiť

Zvýšenie cien elektromobilov Rivian komentoval na sociálnej sieti aj Elon Musk, šéf konkurenčnej automobilky Tesla. Okrem iného povedal, že cenová dostupnosť elektromobilov je hlavnou výzvou Tesly. Vyrobiť drahý pickup je podľa Muska jednoduché.

Ponúknuť spotrebiteľom elektromobil s normálnou cenou je však extrémne náročné, hoci má Tesla k dispozícii viac zdrojov a lepšie technológie. Pre ostatných je to tým pádom takmer nemožné, dodal.

Musk v januári potvrdil, že pickup Cybertruck začne z výrobných liniek schádzať až v budúcom roku. Automobilka sa chce v tomto roku sústrediť na produkciu exitujúcich modelov. Cybertruck nebrzdí iba výroba batérií, problémom je aj jeho cena, respektíve to, koľko sú zákazníci za obsiahnuté technológie zaplatiť, uviedol vtedy Musk.

Zdražovanie sa však netýka iba spoločnosti Rivian. Ceny svojich vozidiel zdvihli na americkom trhu aj iné automobilky vrátane Tesly, čím kompenzujú zvýšené náklady súvisiace s logistikou a obmedzeniami v dodávateľskom reťazci. Ceny tiež stúpajú kvôli nedostatku vozidiel na trhu.