Elon Musk: Rok 2021 bol pre nás taký, ako žiaden iný. Prehľad toho, na čo môže byť hrdý, aj toho, čo radšej nechce spomenúť

Rekordný zisk aj produkcia.

Elektrický pickup Tesla Cybertruck sa v tomto roku vyrábať nezačne, informuje The Verge. Potvrdil to priamo Elon Musk, a to v oznámení o hospodárskych výsledkoch automobilky Tesla za rok 2021, ktorý považuje prelomový.

Krátka rekapitulácia, hranatý elektromobil Tesla Cybertruck bol predstavený v roku 2019. Pôvodne automobilka počítala s tým, že ho začne vyrábať koncom roka 2021. Z týchto plánov však zišlo.

Elon Musk takto pred rokom informoval, že by sa výroba pickupu mohla rozbehnúť v roku 2022. Ani to už neplatí. Šéf Tesly dúfa, že sa im produkciu podarí zahájiť v budúcom roku, teda v 2023. Musk okrem toho uviedol, že tento rok nepredstavia žiadne nové vozidlá.

Keby tak učinili, museli by znížiť produkciu existujúcich modelov, čo očividne nechcú. Cybertruck nebrzdí iba výroba batérií, problémom je aj jeho cena, respektíve to, koľko sú zákazníci za obsiahnuté technológie zaplatiť, uviedol Musk.

Účastníci konferencie sa tiež Muska pýtali na elektromobil v cene do 25 000 dolárov. Odpovedal, že momentálne na takomto vozidle nepracujú, v určitom bode sa ním ale zaoberať budú. Cenovo dostupnejší elektromobil značky Tesla pritom Musk sľubuje dlhé roky, pripomína The Verge.

O dopyt ale riaditeľ automobilky strach nemá. Podľa neho stále dokážu predať všetko, čo vyrobia. Aj bez toho, aby mali v ponuke auto s nižšou cenou. Tesla Cybertruck bokom neleží, technológovia na ňom pracujú.

TIP REDAKCIE
Vitaj späť, Don Salieri: Mafia 4 sa má odohrávať ešte pred prvým dielom!

Pred pár dňami sa na verejnosť dostalo video, ktoré ukazuje najnovší prototyp elektrického pickupu. Badať pár zmien, napríklad komicky veľký stierač čelného okna, tradičné sklápacie spätné zrkadlá alebo dvere bez kľučiek.

Elon Musk sa na Twitteri pochválil, že sa na tomto prototype previezol v okolí továrne Giga Texas, čo bolo podľa neho úžasné.

tesla
Výrobný závod automobilky Giga Texas. Foto: peterdog15/Twitter

Ako sa automobilke Tesla darilo po finančnej stránke? Výborne. 2021 bol druhým rokom v poradí, kedy sa firme podarilo dosiahnuť zisk. Rok 2021 ukončila s čistým ziskom 5,5 miliardy dolárov (obrat 53,8 miliárd dolárov). V roku 2020 to bolo pritom približne 720 miliónov dolárov.

Za celý rok spoločnosť dodala 936 172 vozidiel. Hoci sa plánovanej miliónovej méty nedotkla, stále to predstavuje v porovnaní s predchádzajúcim rokom nárast o 87 %.

„Rok 2021 bol pre Teslu a pre elektrické vozidlá vo všeobecnosti prelomový,“ povedal Musk. Pripomenul, že im podarilo zvýšiť odbyt aj napriek pretrvávajúcim problémom v dodávateľskom reťazci.

Upozornil však, že výroba v nových továrňach Tesly v Texase a Nemecku môže nabiehať pomalšie z dôvodu už spomínaných komplikácií v dodávateľskom reťazci a miestnych schvaľovacích procesov.

Musk hovoril aj o zásadných vylepšeniach systému autonómneho riadenia (FSD), ktoré predstavia v najbližších mesiacoch. Sebavedomo tvrdí, že by bol prekvapený, keby sa im tento rok nepodarilo dosiahnuť plne autonómne riadenie, ktoré bude bezpečnejšie než šoférovanie človekom.