Prvé dojmy z Lost Ark: Kopa akcie, nepriateľov aj tlačidiel

Ak ste fanúšikom RPG žánru, máte chuť rozdrviť desiatky monštier v priebehu sekúnd a nevadí vám pohľad zhora, Lost Ark určite stojí aspoň za vyskúšanie.

Pred pár dňami som prvýkrát okúsil MMORPG Lost Ark. Vôbec som nevedel, čo čakať. O hre som predtým už síce počul, no snažil som sa si prvé dojmy nezruinovať žiadnymi gameplay videami ani screenshotmi. A podľa môjho názoru som sa rozhodol dobre, nakoľko som mal možnosť byť príjemne prekvapený na každom kroku.

Úvod: Čo je Lost Ark?

Lost Ark je akčné RPG, ktoré vzniklo pod spoluprácou Smilegate, Smilegate Entertainment, Inc., Smilegate RPG a Tripod Studio. Smilegate je zároveň aj vydavateľstvom, pričom mu dopomáhalo štúdio Amazon Game Studios.

Hra má silný nádych fantasy, čo pri tomto žánri veľmi neprekvapí. Čo však prekvapí je voľba vývojárov uprednostniť 2,5D pred 3D. Samozrejme, na tom nie je vôbec nič zlé. Vždy som bol (a vždy budem) milovníkom ságy Diablo, čiže mi aj tento pohľad vyhovoval.

Ostatne môžete očakávať bežné prvky RPG. Vyberiete si triedu, prispôsobíte si postavu a okamžite sa púšťate do úvodnej časti, v ktorej vás hra oboznámi so všetkým potrebným. Po absolvovaní prvých krokov sa môžete plnohodnotne rozbehnúť do obrovského herného sveta plného tajomných zón, pokladov a monštier, ktoré eliminujete pohlcujúcimi bojovými štýlmi. Inými slovami, čaká vás dobrodružstvo, pri ktorom dokážete zabiť celé stovky až tisícky hodín.

Lost Ark: Prvé kroky v novom prostredí

Po spustení hry sa vám okamžite naskytne možnosť výberu povolania. Lost Ark hráčom ponúka možnosti Warrior, Martial Artist, Gunner, Mage a Assassin.

Ja som sa rozhodol hrať ako Warrior, nakoľko je to povolanie, ktoré je mi srdcu blízke už od mojich prvých dní vo World of Warcraft. Následne som sa presunul do sekcie pre prispôsobenie postavy. Možností pre úpravu je skutočne veľa a proces môže tým pedantnejším zabrať aj desiatky minút. Potom vám už len stačí vybrať si štýlový nick a môžete sa pustiť do úvodnej kampane.

Vývojári si na úvodnom zážitku dali naozaj záležať. Do hry ma uvítala krátka ukážka, ktorá mi okrem iného porozprávala aj o deji. Po jej konci sa moja postava objavila v celestiálne pôsobiacom objekte, kde som bol oboznámený so všetkými potrebnými základmi, ako sú napríklad pohyb či boj.

Čo sa týka boja, každé povolanie sa rozdeľuje na dve až štyri rozdielne špecializácie. Napríklad pri mojom povolaní som mal na výber medzi Berserker, Paladin a Gunlancer. Každá z dostupných špecializácií má iný štýl boja. No žiadny strach, všetky z nich si máte možnosť pred konečným výberom vyskúšať.

Po absolvovaní týchto krokov a výbere konečnej špecializácie som sa konečne presunul do fázy úvodnej kampane. Tá mi zabrala okolo hodiny, no musím uznať, že by som si ju kľudne ešte raz zopakoval. Má napínavý dej, mnoho monštier a tým pádom aj bojov, pričom v určitom bode vás čaká aj boj s o niečo náročnejším nepriateľom.

Úvodný úsek sa končí návštevou prvého mesta. Tu sa púšťate do zbierania a plnenia dostupných úloh od rôznorodých NPC, ktoré vás odmeňujú skúsenosťami (XP), peniazmi a užitočným vybavením.

TIP REDAKCIE
Elon Musk spravil nevysvetliteľný krok: Z tohto sa teší aj Donald Trump!

Lost Ark: Maximum prispôsobiteľnosti

Hra spadá do žánra MMORPG, čo znamená, že si hráči Lost Ark môžu svoje postavy prispôsobovať v azda každom možnom smere. Počas púte zbierajú stále lepšie a lepšie vybavenie, jazdné zvieratá, konzumné predmety, poklady či dokonca aj tituly, ktoré si môžu hrdo vystaviť pri svojom nicku.

Podstatnou súčasťou levelovacieho procesu je aj rozdeľovanie talentových bodov, ktoré sú získavané dosahovaním nových úrovní. Systém v Lost Ark ma najskôr mierne zmiatol, no naučil som sa s ním veľmi rýchlo pracovať. Tejto téme sa budem viac venovať v recenzii, ktorú v týchto okamihoch pripravujem.

Lost Ark na ROG Zephyrus M16

Lost Ark rozhodne nepatrí medzi najnáročnejšie hry, no to neznamená, že nevie benefitovať zo silného hardvéru. O tomto som sa presvedčil pri hraní na notebooku ROG Zephyrus M16. Tento stroj z dielne spoločnosti Asus sa vyznačuje špičkovou grafickou kartou NVIDIA GeForce RTX 3070, vďaka ktorej sa môžem vždy spoľahnúť na prvotriedny vizuál. Ruku k dielu, samozrejme, prikladá aj procesor, ktorého úlohu plní Intel Core i7-11800H.

Kapacity komponentov v interiéri vždy spoľahlivo interpretuje veľký displej s rozlíšením 2 560 x 1 600 pixelov, obnovovacou frekvenciou 165 Hz a odozvou len 3 ms. Okrem toho disponuje podporou pre technológiu Dolby Vision a pochváliť sa môže aj 100-percentným pokrytím farebným gamutom DCI-P3.

Ako si dokázal poradiť s Lost Ark? Bravúrne. Nezaváhal ani na najvyšších nastaveniach, kedy som bežne dostával od 80 do 150 FPS. Hra tak bola vždy plynulá, dokonca aj vtedy, keď bola obrazovka preplnená nepriateľmi a komplexnými vizuálnymi efektami. Čo sa týka teploty zariadenia, tá sa držala okolo 70 až 75 stupňov (CPU/GPU).

Lost Ark a moje prvé dojmy: Budem pokračovať?

Na túto otázku viem odpovedať veľmi rýchlo a jednoducho – určite áno. Lost Ark ma prekvapil strhujúcim úvodným zážitkom, príbehom, akčnými bojmi, kreatívnymi nepriateľmi, hudbou i dostupnými zónami plných záhad.

Ak ste fanúšikom tohto žánru, máte chuť rozdrviť desiatky monštier v priebehu sekúnd a nevadí vám pohľad zhora, Lost Ark určite stojí aspoň za vyskúšanie.

Total
4
Zdieľaní
Total
4
Zdieľať