Porsche Taycan

Už aj Porsche: Do roku 2030 majú 80 % predajov tvoriť elektromobily

Spoločnosť taktiež načrtla plány ohľadom investovania do prémiových nabíjacích staníc a vlastnej nabíjacej infraštruktúry.

Spoločnosť Porsche aktualizovala svoj web o finančné výsledky za predchádzajúci rok. Okrem tých však informovala aj ohľadom svojich plánov do budúcnosti, ktoré úzko súvisia s pretrvávajúcou klimatickou krízou. Áno, na elektromobily chce v najbližších rokoch presedlať aj táto nemecká automobilka. Na novinku upozornila publikácia Engadget.

Automobily značky Porsche mali počas 2021 zarobiť 33,1 miliardy €, čo je o 4,4 miliardy eur viac ako v predošlom roku. Reč je o 15 % medziročnom raste. Výrazne sa činili napríklad plne elektrické modely radu Taycan, ktoré v rámci predajov už tretí rok po sebe prekonali sériu Porsche 911 (41 296 kusov vs 38 464 kusov). Ešte viac sa však darilo modelom SUV Macan a Cayenne, ktorých sa predalo približne 171 tisíc kusov.

Zdroj: Porsche

Porsche cieli na uhlíkovú neutralitu

A čo spomínané plány do budúcnosti? Novou ambíciou nemeckej automobilky je, aby do roku 2030 tvorili elektromobily aspoň 80 % celkového predaja, pričom v hľadáčiku má aj ulhíkovú neutralitu. Súčasťou tohto úsilia bude aj nová plne elektrická verzia modelu 718, ktorá bude na trh uvedená niekedy okolo roku 2025.

TIP REDAKCIE
Rusko je späť v sovietskej ére: V bývalej továrni Renaultu chce vyrábať Moskviče bez airbagov aj ABS

Taktiež uvádza, že takmer 40 % všetkých nových vozidiel, ktoré sa minulý rok predali v Európe, boli aspoň sčasti elektrické. Do tejto štatistiky sa teda zahrnuli aj hybridy. “Očaká sa, že v roku 2025 bude polovica všetkých nových predajov značky Porsche pochádzať z predaja elektrických vozidiel – t. j. plne elektrických vozidiel alebo plug-in hybridov,” prehlásil Oliver Blume, predseda predstavenstva Porsche AG. “V roku 2030 by mal byť podiel všetkých nových vozidiel s plne elektrickým pohonom viac ako 80 %.”

Chystá aj nabíjaciu infraštruktúru

Spoločnosť ďalej načrtla plány ohľadom investovania do prémiových nabíjacích staníc a vlastnej nabíjacej infraštruktúry. V tejto oblasti už má nejaké tie skúsenosti, čoho dôkazom je nabíjacia stanica v Lipsku. Táto sieť bude s veľkou pravdepodobnosťou kompatibilná len s automobilmi značky Porsche.