Rok 2021 bol pre skladacie smartfóny prelomový, trh ovládol Samsung

Najväčší úspech si pripísalo véčko Galaxy Z Flip 3.

Skladacie smartfóny s ohybnou obrazovkou sú zákazníkom k dispozícii od roku 2019, kedy Samsung uviedol na trh model Galaxy Fold. Prvé generácie takýchto zariadení neboli najdokonalejšie a už vôbec nie najlacnejšie. Chvíľu trvalo, kým dosiahli z hľadiska predaja väčší úspech.

Prieskumná spoločnosť Omdia vo svojej nedávno publikovanej správe tvrdí, že trh so skladacími smartfónmi zaznamenal v roku 2021 medziročný rast až o 309 %. Samozrejme, počet predaných kusov sa nedá v žiadnom prípade porovnávať s klasickými smartfónmi.

Aj tak je ale výsledok zaujímavý. Analytici spoločnosti odhadujú, že výrobcovia dodali svojim odberateľom v roku 2021 9 miliónov kusov skladacích smartfónov. Z toho 8 miliónov sa predalo v druhej polovici roka 2021, v dobe, kedy Samsung vydal zariadenia Galaxy Z Fold 3 a Galaxy Z Flip 3.

z flip 3
Samsung Galaxy Z Flip 3

Od roku 2019, kedy vstúpil do hry model Galaxy Fold, si zákazníci zadovážili dovedna 11,5 milióna zariadení s flexibilnou obrazovkou. Nie je prekvapením, že v tomto odvetví momentálne dominuje juhokórejský Samsung. Na trhu so skladacími smartfónmi mu patrí 88-percentný podiel.

Výrobca uviedol do predaja celkovo 9 modelov skladacích smartfónov. Aktuálne sú na trhu dostupné tretie generácie. „V počte a predaji skladacích smartfónov je Samsung ďaleko pred svojimi konkurentmi,“ povedal hlavný analytik firmy Omdia Zaker Li.

TIP REDAKCIE
Google Pixel 6a OFICIÁLNE: Smartfón, ktorý šetrí s rozumom

Správa ďalej uvádza, že stávka na skladacie smartfóny pomáha Samsungu vyrovnať sa s dopytom po vlajkových lodiach Galaxy S a Galaxy Note, ktorý z roka na rok klesá. Prémiový segment má v malíčku Apple, ten sa však zatiaľ do skladacieho iPhonu nepustil.

Pokiaľ sa aj pustí, pravdepodobne bude musieť použiť flexibilný displej od Samsungu. Divízia Samsung Display je svetovou jednotkou vo výrobe ohybných obrazoviek.

skladacie smartfóny
Zdroj: Omdia

Najpredávanejšia skladačka? Široko-ďaleko model Galaxy Z Flip 3 5G, reprezentuje 52 % trhu so skladacími smartfónmi. Číslom dva je Galaxy Z Fold 3 5G, až po ňom si pozíciu uchmatol Mate X2 z produkcie čínskeho Huawei. V rebríčku tiež badať Mi Mix Fold od Xiaomi, hoci s len s kozmetickým podielom.

Omdia predpokladá, že v tomto roku dodajú výrobcovia svojim zákazníkom 14 miliónov kusov skladacích smartfónov. Trh by mal stabilne rásť až do roku 2026, kedy spoločnosti vychrlia desiatky miliónov kusov takýchto zariadení.