Digitálne sankcie voči Rusku môžu rozdeliť globálny internet, varuje MIT

Rusko už odstúpilo z Rady Európy a bolo mu pozastavené členstvo v Európskej vysielacej únii. Ak by sa niečo také udialo v rámci riadiacich orgánov internetu, výsledkom by mohlo byť rozštiepenie internetu.

Rusko si inváziou na Ukrajinu vyslúžilo poriadnu nálož sankcií, dokonca aj v rámci digitálnej sféry. Mnohé veľké spoločnosti vrátane Apple či Microsoftu na trhu dočasne prerušili svoje podnikanie. Krajina je tak odstrihnutá od dodávok hardvéru, softvéru a služieb, pričom už do dvoch mesiacov vraj kompletne vyčerpá svoje cloudové úložiská.

Tieto sankcie však môžu mať oveľa väčší dopad, a to nielen na Rusko. Massachusettský technologický inštitút, skrátene MIT, varuje, že ak budú digitálne sankcie aj naďalej napredovať, môže nastať rozštiepenie, čiže rozdelenie globálneho internetu. O téme informuje server 9to5Mac.

Vojna informácií

Odchod západných spoločností z Ruska neostal bez odozvy. Miestna vláda zablokovala prístup k viacerým online platformám v snahe “chrániť” svojich občanov pred skutočnosťami ohľadom prebiehajúcej invázie. Toto úsilie vyústilo k zablokovaniu služieb Facebook, Twitter a Instagram, ku ktorým sa teraz ľudia snažia dostať za pomoci VPN služieb.

TIP REDAKCIE
POZOR: Slovenská pošta varuje všetkých. Ak vám príde toto, môžete prísť o peniaze!

Koniec internetu, ako ho poznáme?

Tieto a ďalšie rozpory v digitálnej sfére môžu podľa MIT viesť k zmene štruktúry internetu, ako ju poznáme dnes.

Rusko už odstúpilo z Rady Európy a bolo mu pozastavené členstvo v Európskej vysielacej únii. Ak by sa niečo také udialo v rámci riadiacich orgánov internetu, výsledkom by mohlo byť rozštiepenie internetu. A čo to vlastne je? V jednoduchosti by sa internet rozdelil na viacero národných či regionálnych sietí, ktoré by navzájom nijak nekomunikovali a používali by rozdielne (možno aj nekompatibilné) technológie. Inými slovami – nastal by koniec internetu ako jednotnej globálnej komunikačnej siete.

Zatiaľ nie je úplne isté, či sa Putin skutočne odhodlá k odpojeniu od globálneho internetu, hoci by to zrejme mnohých neprekvapilo.