Je to oficiálne: Rusko definitívne vyplo Instagram, o účty prišlo 80 miliónov ľudí

Rusko nekompromisne vyplo jednu z najväčších sociálnych sietí na svete – Instagram.

Rusko v noci na dnes zablokovalo ďalšiu sociálnu sieť. Tentokrát to odniesol obľúbený Instagram, ktorý patrí do portfólia spoločnosti Meta. Ruská federácia rázny krok obhajuje rozhodnutím spoločnosti Meta povoliť nenávistné prejavy voči ruskému prezidentovi Putinovi.

Skutočným dôvodom však má byť fakt, že sa ľudia cez Instagram mohli dozvedieť, čo sa skutočne deje za západnými hranicami krajiny. Informovanie o tom, že Rusko na Ukrajine vedie vojnu, je totiž trestné.

Podľa posledných príspevkov niektorých instagramových influencerov a influenceriek to zasiahne práve tých ľudí, ktorí si prostredníctvom sociálnej siete privyrábali alebo ich činnosť na tejto platforme tvorila ich jediný príjem.

Generálny riaditeľ Instagramu, Adam Mosseri pritom na Twitteri uviedol, že sa do účtov nedostane približne 80 miliónov ľudí, ktorí tak stratia prístup k zahraničným správam. Až 80 percent Rusov totiž sledovalo aspoň jeden zahraničný účet.

Rusko k Instagramu odstrihlo prístup v noci na 14. marca. S blokovaním začali v Moskve, nasledoval aj zvyšok krajiny. V Rusku sa už ľudia nepripoja ani k Facebooku, ktorý začali blokovať ešte minulý týždeň a výrazne obmedzený prístup majú aj k Twitteru.

TIP REDAKCIE
Rusko úplne skazilo vesmírnu misiu: Vojenský satelit sa ani nezapol, spadne na Zem

Neblokujú len Instagram

Ani tam to nekončí, Rusi sa všemožne snažia blokovať všetky západné mediá, medzi ktoré patrí napríklad BBC News v ruskom jazyku, server Meduza sídliaci v Rige, Rádio Slobodná Európa a mnohé ďalšie.

V Rusku nedávno začal platiť mimoriadne prísny zákon, ktorý ľuďom zakazuje hovoriť o „špeciálnej misii na Ukrajine“ ako o vojenskej akcii. Kto poruší toto nariadenie čelí až 15-ročnému väzeniu. Zakazuje sa tiež používanie slov ako „vojna,“ „okupant“ či samotná „okupácia“.

Rusko svojim občanom odporúča prechod na ich vlastné platformy ako VKontakte (obdoba Facebooku) či Odnoklassniki. Ruskí používatelia aj naďalej môžu používať služby VPN, pomocou ktorých sa môžu dostať na všetky zakázané služby. Takých ľudí, ktorí vedia ako sa používa VPN, je však len malé percento.