Rusko zablokovalo BBC. Stanica obnovuje technológiu vysielania z čias 2. svetovej vojny

Vysielanie tohto typu používa frekvencie, ktoré sa prenášajú na veľké vzdialenosti a sú dostupné na prenosných prijímačoch.

BBC sa v Rusku uchýlila k vysielaniu spravodajstva prostredníctvom krátkovlnného rozhlasu. Tento krok prichádza ako odpoveď na rozhodnutie federácie zablokovať webové stránky britskej stanice, píše The Guardian.

BBC v oficiálnom vyhlásení uviedla, že v posledných dňoch zaznamenala výrazný rast počtu čitateľov pochádzajúcich z Ruska, ktorí hľadali faktické a správne informácie ohľadom prebiehajúceho konfilktu s Ukrajinou. Počet návštevníkov z Ruska mal minulý týždeň činiť až 423 tisíc, čo je reprezentuje 252-percentný nárast.

BBC oživuje technológiu z čias 2. svetovej vojny

Práve popularita britskej stanice tak zrejme bola dôvodom, prečo Rusko zablokovalo jej stránky. BBC sa však nedá. Rozhodla sa obnoviť technológiu vysielania spravodajstva z čias druhej svetovej vojny – krátkovlnný rozhlas.

Vysielanie tohto typu používa frekvencie, ktoré sa prenášajú na veľké vzdialenosti a sú dostupné na prenosných prijímačoch. BBC uvádza, že jej krátkovlnné vysielanie bude prebiehať na frekvenciách 15735 kHz od 18:00 do 20:00 a 5875 kHz od 00:00 do 02:00 ukrajinského času. Správy budú čítané v angilčtine, pričom počúvať ich bude možné v Kyjeve a “niektorých častiach Ruska”.

Krátkovlnný rozhlas má veľmi dlhú históriu, siaha až do čias druhej svetovej vojny, kedy sa jeho prostredníctvom vysielali rôzne propagandy. Najčastejšie sa však využíval počas studenej vojny. BBC World Service oficiálne prestala používať túto technológiu v roku 2008.

TIP REDAKCIE
Android 13 prichádza v druhej beta verzii. Pozrite sa, čo všetko pribudlo!
Total
7
Zdieľaní
Total
7
Zdieľať