Nintendo Switch

OLED displej konzoly Nintendo Switch sa tak skoro nevypáli, ukázal test

Prvé drobné chyby sa objavili po 3600 hodinách nepretržitej prevádzky.

Populárna konzola Nintendo Switch dostala v júli minulého roka hardvérovú aktualizáciu. Japonský výrobca ju vybavil 7-palcovým OLED displejom, čím povýšil jej zobrazovacie schopnosti na vyššiu úroveň. Až na pár detailov je ale inak konzola totožná s predchádzajúcou generáciou.

Nintendo Switch vo verzii OLED by mal svojim používateľom slúžiť dlhú dobu. OLED displeje ponúkajú perfektný kontrast a žiarivé farby, no ich životnosť nie je neobmedzená. Po určitom čase môže dôjsť k takzvanému vypaľovaniu obrazu.

Jednotlivé pixely začnú neskôr zlyhávať, najmä pokiaľ sa na displeji zobrazuje dlhý čas statický, nemenný obraz. Životnosť OLED obrazovky konzoly Nintendo Switch sa rozhodol preveriť YouTuber s prezývkou Wulff Den.

Konzolu zapol, pripojil ju na nabíjačku, nastavil maximálny jas a na displej umiestnil statický obrázok z hry Zelda: Breath of the Wild. Nepretržitú projekciu jedného rovnakého obrazu prerušil iba sporadicky, aby skontroloval, či sa s OLED displejom niečo nestalo.

Ani po 1800 hodinách obrazovka nejavila žiadne známky poškodenia. V teste tak pokračoval ďalej. Až po ďalších 1800 hodinách sa na displeji začali objavovať prvé drobné chyby. Tie nemusia byť počas hrania hier rozpoznateľné. Badať sa ale dajú pri zobrazení rovnakej farby na celej obrazovke.

TIP REDAKCIE
Netflix má problémy: Reklamy prídu skôr než si myslíte. Máme predbežný dátum!
nintendo switch
Reprofoto: Wulff Den/YouTube

Test, ktorý trval 5 mesiacov, je extrémny. Priemerní hráči sa k takejto záťaži nikdy nepriblížia. Napriek tomu je dobré vedieť, že Nintendo Switch vo verzii OLED bude slúžiť používateľom tisícky hodín bez toho, aby zážitok z hrania kazil vypálený obraz.

Súčasné OLED displeje sú v porovnaní s ich skoršími verziami podstatne kvalitnejšie. Životnosť subpixelov sa vďaka modernejším technológiám medzičasom zlepšila.

Okrem toho s ochranou obrazoviek pomáha softvér. Napríklad v smartfónoch jednotlivé ikony či tlačidlá rozhrania z času na čas posunie o jeden pixel, aby nestáli na jednom mieste. Pomáha tiež automatické stmievanie obrazovky.

Wulff Den svoju konzolu po 3600 hodinách nevypol, v mučení hardvéru pokračuje ďalej. Počkáme si teda, kedy sa obrazovka poškodí natoľko, že sa už nebude dať komfortne používať.