duckduckgo

DuckDuckGo chystá prehliadač pre počítače: Má byť rýchlejší ako Chrome

Zabráni špehovaniu vašej internetovej aktivity.

Spoločnosť DuckDuckGo je známa vďaka svoju internetovému vyhľadávaču so zameraním na ochranu súkromia. Bariéru pred špehovaním poskytuje aj internetový prehliadač pre smartfóny, v ktorom nedávno pribudla funkcia App Tracking Protection.

Šéf firmy DuckDuckGo Gabriel Weinberg vo svojom blogu najnovšie prezradil, že vyvíjajú internetový prehliadač určený pre počítače s OS Windows a MacOS. Uplatňovať bude rovnaké princípy ako jeho náprotivok pre mobilné zariadenia.

Weinberg ozrejmil, že štandardnou súčasťou prehliadača budú silné nástroje na ochranu súkromia. Nič nebude potrebné zapínať, ani hľadať nejaké skryté nastavenie zabezpečenia. Prevádzkovatelia webov a technologické spoločnosti by sa vďaka nemu nemali dostať k vašej histórii vyhľadávania a prehliadania.

Menuje tiež prehľadnejšie používateľské rozhranie bez „prítomného“ neporiadku, ktorý je súčasťou bežných internetových prehliadačov. Šéf spoločnosti DuckDuckGo okrem toho dodal, že je ich prehliadač výraznejšie rýchlejší ako Chrome od Google. Aspoň sa tak prejavil v prvých interných testoch.

Nezabudlo sa ani na „ohnivé“ tlačidlo, ktoré jedným kliknutím ihneď odstráni celú históriu prehliadania, uložené údaje, karty a ostatné citlivé informácie.

TIP REDAKCIE
YouTube končí s výrobou vlastných seriálov, zameria sa na partnerské programy
duckduckgo
Zdroj: DuckDuckGo

Na vykresľovanie prvkov prehliadač využije existujúce programovateľné rozhrania operačných systémov. V systéme Windows to bude API Edge/Chromium, v MacOS zase Safari/Webkit. Všetko ostatné, napríklad správu kariet, záložky, ovládacie prvky, heslá…, DuckDuckGo vyvíja vo vlastnej réžii.

Nový od základov

Hovorkyňa DuckDuckGo pre The Verge vysvetlila, že nepôjde o žiadny „fork“, teda upravenú verziu už existujúceho softvéru, v tomto prípade prehliadača. Desktopovú aplikáciu vyvíjajú od úplných základov.

V tejto chvíli ešte nie je známe, kedy bude prehliadač pre stolné počítače dostupný pre širokú verejnosť. Skôr či neskôr sa ho ale dočkáme.

Riešenia od DuckDuckGo nie sú len okrajovou záležitosťou. Blog firmy uvádza, že je ich aplikácia v kategórii prehliadačov najsťahovanejšia, čo sa týka platformy Android. V systéme iOS je na druhom mieste, hneď za prehliadačom Chrome.

DuckDuckGo eviduje v priemere 100 miliónov vyhľadávaní denne. Vyhľadávač aktívne využíva 27 miliónov Američanov (približne 9 % populácie).

Total
1
Zdieľaní
Total
1
Zdieľať