AKTUÁLNE: Národný bezpečnostný úrad bude môcť blokovať škodlivý obsah na internete, zatiaľ len do konca roka

V krajných prípadoch môže úrad na takéto aktivity reagovať úplným blokovaním autorských domén a IP adries.

Vláda dnes (25.2.) udelila Národnému bezpečnostnému úradu (NBÚ) dôležitú právomoc, vďaka ktorej bude slovenský internet o niečo bezpečnejší a pravdovravnejší. Konkrétne bude môcť blokovať hoaxy, dezinformácie a rovnako aj ich autorov. Požiadať ho o to bude môcť Polícia SR, informuje Denník N.

Zmeny majú byť súčasťou novely s mimoriadnymi opatreniami z dôvodu prebiehajúceho vojnového konfliktu na Ukrajine. “V rámci riešenia kybernetického bezpečnostného incidentu vydá úrad rozhodnutie o blokovaní, v ktorom určí metódu (spôsob) blokovania a blokovanie vykoná,” vysvetľuje dôvodová správa.

NBÚ tak bude môcť na žiadosť polície blokovať škodlivý obsah na internete vrátane hoaxov či dezinformácií. V krajných prípadoch môže úrad na takéto aktivity reagovať úplným blokovaním autorských domén a IP adries.

“Samozrejme, ide o krajný prostriedok, nástroj, ktorý predstavuje zásah do práv subjektov, ale zároveň predstavuje aj riešenie kybernetického bezpečnostného incidentu v prípade, keď sú iné nástroje neúčinné a protiprávne, resp. škodlivá aktivita naďalej pokračuje a ohrozuje konečného užívateľa. Zodpovednosť za prípadnú škodu znáša úrad.”

Táto mimoriadna právomoc pre NBÚ má zatiaľ platiť do konca aktuálneho roku.

TIP REDAKCIE
Z Rusov môžu byť jaskynní ľudia: Nemajú technológie, neuveríte, čo montujú do tankov