Meta vytvorila špecializovaný tím na boj proti dezinformáciám v súvislosti s konfliktom na Ukrajine

Meta vytvorila špeciálne operačné centrum, ktoré bude v reálnom čase odstraňovať dezinformácie, nenávistné prejavy či obsah podnecujúci násilie.

Sociálne siete a komunikačné platformy, ktoré fungujú pod záštitou spoločnosti Meta, údajne nastavili niekoľko opatrení na boj proti dezinformáciám v súvislosti s prebiehajúcim konfliktom medzi Ruskom a Ukrajinou. O téme informuje server Mashable.

Situácia na Ukrajine je zničujúca. Naše tímy v spoločnosti Meta zaviedli množstvo opatrení, aby sme naše platformy a používateľov v regióne udržali v čo najväčšej bezpečnosti,” napísal vo štvrtok viceprezident spoločnosti Meta pre globálne záležitosti, Nick Clegg.

Clegg tvrdí, že Meta vytvorila špeciálne operačné centrum, ktoré bude v reálnom čase odstraňovať dezinformácie, nenávistné prejavy či obsah podnecujúci násilie. Tento tím má pozostávať z odborníkov a rodených hovorcov. Okrem toho zaviedla aj nový systém pre označovanie obsahu od štátom kontrolovaných médií a posilnila monitorovanie v súvislosti s kybernetickou bezpečnosťou.

TIP REDAKCIE
Louvre z pohodlia domova či grilovačka s televízorom Terrace? So Samsungom sa to dá!

A to nie je všetko. Nathaniel Gleicher, vedúci oddelenia bezpečnostnej politiky pre Facebook, uviedol, že platforma na Ukrajine spustila novú funkciu, ktorá užívateľom umožňuje uzamknúť svoje kontá. Takto nastavené profily zamedzujú zdieľanie profilových fotografií či zobrazovanie príspevkov na časovej osi všetkým, ktorí sa nenachádzajú na zozname priateľov. Podobné nástroje boli použité aj pri minuloročnom konflikte v Afganistane.

Rusko-ukrajinský konfilkt nie je len o fyzickom boji. V posledných dňoch a týždňoch bol zaznamenaný nejeden kybernetický útok na stránky ukrajinských bánk a vlády. Do tohto priestoru včera večer vstúpila aj skupina hackerov Anonymous, ktorá vyhlásila kybernetickú vojnu Rusku. Zaútočila na oficiálnu stránku prorusky orientovanej stanice RT, no cieliť mala aj na weby Kremľa a ruského ministerstva obrany.