android 13

Windows 11 na telefóne? Aj to má umožniť Android 13

Kľúčom k úspechu má byť nový virtualizačný rámec, ktorý je podporovaný na Pixel 6 s Android 13.

Hoci sa Android 13 na prvý pohľad nemusí zdať ako ktovieako revolučná aktualizácia, o jej potenciále sa ešte stále len dozvedáme. Podľa všetkého ponúkne nielen krajšie ikony či lepšie bezpečnostné funkcie, ale aj kompatibilitu s operačným systémom Windows 11. Demonštráciu toho, ako to môže vyzerať a fungovať, nám prostredníctvom Twitteru ponúka vývojár Danny Lin.

Konkrétne na ukážku použil Pixel 6 od Google s Android 13 DP1 (Developer Preview 1). K zverejneným fotkám dodáva, že Windows 11 bol v prostredí smartfónu “použiteľný”, hoci v tomto stave nie je podporovaná akcelerácia GPU.

Windows 11 pritom nie je jediný operačný systém, ktorý dokázal vývojár rozbehať na nedokončenej verzii Android 13, podarilo sa mu cez neho naštartovať aj Linux.

TIP REDAKCIE
Rusko vyvracia americké fakty: Moderné telefóny u nás kúpite aj naďalej!

Ako je to možné? Ako píše server Android Authority, kľúčom k úspechu má byť nový virtualizačný rámec, ktorý je podporovaný na Pixel 6 s Android 13. Prepokladá sa, že lepšia kompatibilita s inými prostrediami sa časom prenesie aj na ďalšie Android zariadenia.

Čo ďalej?

Novinkou je taktiež nový spôsob pre zdieľanie fotografií a videí, či už z galérie alebo cloudového úložiska, do vybraných aplikácií. Po novom bude možné do jednotlivých aplikácií posielať fotografie bez toho, aby ste si potrebovali pýtať povolenie na všetky fotografie a videá v zariadení.

V základnej výbave je aj lepšia personalizácia, napríklad v rámci panelu s upozornenaimi, do ktorého si po novom užívateľ môže vložiť vlastné dlaždice s vybranými nastaveniami. Možné je aj prispôsobenie jazyka pre jednotlivé aplikácie.

Podrobnejšie sme sa novinkám dostupným v Android 13 DP1 venovali v samostatnom článku, ktorý nájdete tu.