google

Google (Alphabet) hlási rekordné tržby: Pochvaľuje si aj záujem o Pixel 6

Aj hospodárske výsledky materskej firmy Google prekonali očakávania finančníkov.

Alphabet, materská spoločnosť Google, zaznamenala za 4. štvrťrok 2021 rekordné tržby. Vzrástli o 32 % na 75,3 miliardy amerických dolárov, uvádza vo svojej správe. Ide o tretí štvrťročný rekord v rade za sebou.

Čo sa týka čistého zisku, ten je rovnako rekordný. V posledných troch mesiacoch minulého roka matka Google eviduje čistý príjem na hranici 20,6 miliardy dolárov.

Pohľad na celý minulý rok ukazuje, že firma Alphabet v 2021 utŕžila 258 miliárd dolárov, čo predstavuje nárast o 41 %. Zisk sa zvýšil o 89 %, a to na 76 miliárd dolárov. Ekonomické ukazovatele popohnala internetová reklama.

Využívanie internetového vyhľadávania Google zo strany spotrebiteľov vzrástlo. V internetových obchodoch hľadali rôzne produkty, napríklad odevy, elektroniku alebo rozličné potreby pre domácnosti.

Inzerenti zároveň investovali do propagácie svojich produktov viac prostriedkov. Zamerali sa na oblasti maloobchodu, financií, zábavy či cestovania. Reuters uvádza, že Google generuje z internetovej reklamy viac príjmov než ktorákoľvek iná spoločnosť.

Analytička Sophie Lund-Yates povedala, že pandémia podporila závislosť sveta od digitálnej reklamy. Až 81 % príjmov Googlu (Alphabet) dosiahnutých v rokoch 2020 a 2021 pochádza z predaja internetovej reklamy vrátane YouTube.

Celkový výtlak však pomáhajú zvyšovať aj sekundárne služby Googlu, napríklad cloudové riešenia. Analytici veľké otrasy na vedúcej pozícii v internetovej reklame neočakávajú. Konkurenti ako Amazon alebo ByteDance (TikTok) obrali Google iba o malú časť celosvetového trhu s online reklamou.

TIP REDAKCIE
Blackview Tab 12: Šikovný tablet s poriadnou výdržou teraz môže byť váš za akciovú cenu!
google
Ilustr. foto: wikipedia.org

Veľké technologické spoločnosti sú, zdá sa, odolné voči trhovým otrasom, ktoré spôsobuje rastúca inflácia, pandémia nového koronavírusu a problémy v dodávateľských reťazcoch. Očakávania analytikov prekonali aj hospodárske výsledky firiem Apple či Microsoft.

Šéf materskej firmy Google Sundar Pichai priblížil, ako sa darilo smartfónom Pixel 6 a 6 Pro. Opísal ich ako komerčný úspech a dodal, že v predaji dosiahli štvrťročný rekord. Spomenul tiež mimoriadne pozitívnu spätnú väzbu od zákazníkov a operátorov.

Žiaľ, konkrétne čísla si firma necháva pre seba. Je vysoko nepravdepodobné, že by Google dokázal predať toľko smartfónov ako Apple a Samsung. Oficiálne sú dostupné iba na 9 trhoch, ak opomenieme predajcov tretích strán. Smartfóny Samsungu a Apple sa predávajú vo viac ako 100 krajinách.

Hoci smartfóny zastihli isté problémy so softvérom a funkcionalitou, vo všeobecnosti sú považované za jedny z najlepších s operačným systémom Android. V priebehu tohto roka by sa mala na trhu navyše objaviť aj cenovo dostupnejšia verzia Pixel 6A.