CZ.NIC na žiadosť Vlády ČR blokuje hŕstku dezinformačných webov

V čase písania tohto článku funguje už len jeden.

Do boja proti škodlivému obsahu na internete v súvislosti s prebiehajúcim konfliktom na Ukrajine sa zapája stále viac a viac krajín. Po novom pritvrdila aj susedná Česká republika, ktorá odstavila hneď niekoľko domácich dezinformačných webov.

Združenie CZ.NIC na základe odporúčaní Vlády ČR zablokovalo viacero domén, ktoré predstavujú hrozbu pre národnú bezpečnosť. Tomuto kroku predchádzali intenzívne konzultácie s bezpečnostnými zložkami, pričom pózuje ako reakcia na vojenský útok Ruska na Ukrajinu, píše český portál Živě.cz.

“Agresia Ruskej federácie voči Ukrajine dlhodobo doprevádza dezinformačnú kampaň v rade internetových médií, ktoré využívajú českú národnú doménu. Pretože sa tieto informácie cielene nezakladajú na pravde a preukázateľne podnecujú k šíreniu vykonštruovaných fám, správ a nestability v spoločnosti, rozhodli sme sa po konzultáciách s najvyššími predstaviteľmi štátu tieto výrazné dezinformačné internetové médiá zablokovať,” uvádza Ondřej Filip, výkonný riaditeľ CZ.NIC.

TIP REDAKCIE
Lacnejšie to nejde: Originálna licencia Windows 11 za 11 eur, Office 2021 už len za 29,99 eur!

Zablokovanie predmetných domén sa nemusí prejaviť hneď, nakoľko zmeny najskôr musia prejsť cez DNS servery. Konkrétne ide o weby Aeronet.cz, Protiproud.cz, Ceskobezcenzury.cz, Voxpopuliblog.cz, Prvnizpravy.cz, Czechfreepress.cz a Exanpro.cz, Skrytapravda.cz.

V čase písania tohto článku (25. 2. o 17:36) funguje už len doména Aeronet.cz.