Štedrosť s veľkým Š: Jeden človek venoval 3 milióny dolárov v bitcoinoch na pomoc Ukrajine

Come Back Alive je podľa Symingtonovej doposiaľ najúspešnejšou organizáciou v rámci zbierania finančných prostriedkov pre Ukrajinu.

Ľudia pomáhajú Ukrajine, ako len vedia. Jednou z hlavných metód je finančná výpomoc, ktorá sa realizuje neziskovými organizáciami naprieč mnohými krajinami. Do tejto skupiny patrí aj nadácia Come Back Alive, ktorá už vyzbierala viac ako 4 milióny dolárov v bitcoinoch, píše Insider odvolávajúc sa na priestkum analytickej spoločnosti Elliptic.

Come Back Alive zbiera finančné prostriedky na lekárničky, vojenskú výstroj a ďalšiu potrebnú výbavu. Vo štvrtok, respektíve v deň útoku ruských ozbrojených síl na Ukrajinu, vyzbierala na svoj dobročinný účel viac ako 675 tisíc dolárov.

Tu však štedrosť ľudí nekončí. Do piatkového rána totiž mala organizácia na konte až 3,4 milióna dolárov, pričom 3 milióny z toho prišli od jediného darcu. “Včera sme si mysleli, že je to šokujúci nárast darov. Ale dnešné ráno to úplne zatienilo,” povedala Jess Symingtonová, vedúca výskumu z Elliptic.

TIP REDAKCIE
Louvre z pohodlia domova či grilovačka s televízorom Terrace? So Samsungom sa to dá!

Štvrtok bol bezprostredne jedným z najsmutnejších dní v histórii. Prezident Ruskej federácie, Vladimir Putin, ohlásil a vykonal inváziu na Ukrajinu. V týchto chvíľach už ozbrojené zložky pochodujú ulicami Kyjeva.

Kryptoaktíva ako jednoduchý prostriedok na financovanie

Come Back Alive je podľa Symingtonovej doposiaľ najúspešnejšou organizáciou v rámci zbierania finančných prostriedkov pre Ukrajinu. Organizácia vznikla ešte v roku 2014, pričom o štyri roky na to začala prijímať dary aj v kryptomenách.

Dodala, že kryptoaktíva poskytujú alternatívny spôsob financovania pre ľudí, ktorí sa nevedia orientovať v medzinárodnom bankovom systéme, ale majú prístup k bitcoinom a môžu ich ľahko darovať. “Toto je potenciálny nový faktor v zložitých situáciách – myšlienka fundraisingu a crowdfundingu pre obranné účely.”

Z výskumu spoločnosti Elliptic vyplynulo, že darcovia môžu veľmi rýchlo uskutočniť cezhraničné dary pomocou kryptoaktív, čím obídu finančné inštitúcie, ktoré by mohli tieto platby blokovať.