200 w nabijanie

200 W nabíjanie od Xiaomi drancuje batériu, po čase stratí 20 % kapacity

Niečo za niečo.

Spoločnosť Xiaomi koncom mája predviedla technológiu HyperCharging, ktorá dokáže 4000 mAh batériu smartfónu nabiť do plnej kapacity za rekordných 8 minút. Stará sa o to výkon 200 W.

Nabíjanie prostredníctvom drôtu doplnilo aj bezdrôtové nabíjanie s výkonom 120 W, ktoré zvládne doplniť batériu za 15 minút. Xiaomi novú technológiu demonštrovalo na upravenom smartfóne Mi 11 Ultra.

Hoci je technológia zaujímavá, zákazníci si na ňu ešte budú musieť počkať. Na komerčné využitie zatiaľ pripravená nie je. Otázkou je, či je vôbec potrebné mať v smartfóne takto výkonný systém dobíjania.

200w nabijanie
Foto: XIaomi

Technológie super rýchleho nabíjania znižujú životnosť akumulátorov. Aj preto sa výrobcovia ako Samsung alebo Apple nesnažia v tejto oblasti so svojou konkurenciou pretekať. Nakoniec, aj samotný Xiaomi Mi 11 Ultra podporuje „len“ 67 W nabíjanie.

Odpoveď na to, ako veľmi 200 W nabíjanie ubližuje batérii, poskytol priamo výrobca Xiaomi. Na čínskej sociálnej sieti Weibo zverejnil odpovede na otázky fanúšikov, pričom sa jedna z nich týkala aj vplyvu výkonného nabíjania na životnosť batérie.

200 W nabíjanie podľa Xiaomi zníži kapacitu batérie o 20 percent, a to po 800 nabíjacích cykloch. To znamená, že kapacita 4000 mAh batérie sa po približne 2 rokoch používania zníži na 3200 mAh. 80 percent z pôvodnej kapacity batérie sa, prirodzene, podpíše pod kratšiu výdrž na jedno nabitie.

Ak by používateľovi kratšia výdrž nestačila, musel by navštíviť servisné stredisko a zaplatiť za výmenu batérie. Takmer rovnakým spôsobom degraduje batériu aj 125 W nabíjanie od Oppo, pripomína AndroidAuthority.

65 W nabíjanie pritom zníži kapacitu batérie po 800 nabíjacích cykloch na 91 percent jej pôvodnej hodnoty, čo už vyzerá rozumnejšie. Super rýchle nabíjanie tu už máme. Výrobcovia by teraz mohli pre zmenu hľadať spôsob, ako životnosť batérií predĺžiť.