meta

Najdrahšie premenovanie? Trhová hodnota spoločnosti Meta poklesla o 500 miliárd dolárov

Napriek všetkému sa Meta stále drží. V štvrtom kvartáli posledného fiškálneho roku vykázala tržby vo výške 33,76 miliardy dolárov, čo značí 20-percentný medziročný rast.

Spoločnosť Meta, predtým známa ako Facebook, v posledných mesiacoch prežíva veľmi krušné obdobie. Od zmeny názvu mala jej trhová hodnota klesnúť až o 500 miliárd dolárov. Stratila tak svoju pozíciu v prvej desiatke najväčších firiem sveta (z hľadiska trhovej kapitalizácie), pričom aktuálne obsadzuje 11. priečku, informuje server TechSpot.

Samozrejme, nový názov spoločnosti nie je koreňom problému. Veľké komplikácie spôsobili napríklad zmeny pre ochranu osobných údajov ktoré zaviedol konkurenčný Apple v systéme iOS 14. Užívatelia po novom môžu odmietnuť cielené reklamy a zabrániť aplikáciam sledovať ich správanie naprieč aplikáciami.

Meta v tom čase uviedla, že tento krok v aktuálnom roku zníži príjmy z inzercie o 10 miliárd dolárov. Samotné zverejnenie tejto prognózy však bolo oveľa drahšie. Trhová hodnota spoločnosti za jeden deň poklesla o 232 miliárd dolárov.

Ďalším problémom je sociálna sieť Facebook. Táto platforma nedávno po prvýkrát zaznamenala pokles aktívnych denných užívateľov, následkom čoho sa akcie spoločnosti prepadli o 20 %. A keď už sme pri tých stratách, nemôžeme vynechať ani AR a VR divíziu, ktorá v roku 2021 zaznamenala stratu vo výške 10,2 miliardy dolárov.

TIP REDAKCIE
Vieš ako jazdiť na elektrickej kolobežke? TOP 10 pravidiel, ktoré by mal poznať každý!

Napriek všetkému sa Meta stále drží. V štvrtom kvartáli posledného fiškálneho roku vykázala tržby vo výške 33,76 miliardy dolárov, čo značí 20-percentný medziročný rast. Čo sa týka trhovej kapitalizácie, tá má aktuálne činiť 561 miliárd dolárov.