Mimoriadna správa

Rusko na Ukrajinu útočí neľútostne: Spustili ničivý kybernetický útok, firmy aj štát napadol malvér

Ukrajina prišla o štátne weby, problém majú aj banky. Rusko spustilo deštruktívnu kybernetickú vojnu.

Rusko dnes nadránom oficiálne zaútočilo na Ukrajinu a aj keď sa z médií môže zdať, že útok je vedený hlavne prostredníctvom pozemných vojsk a leteckých jednotiek, nie je to úplne pravda. Invázia totiž spočíva aj v kybernetickej ofenzíve, ktorú si už ukrajinské vládne weby vyskúšali pred niekoľkými týždňami.

Náš východný sused z útokov už vtedy obvinil Rusko, to obvinenia samozrejme odmietlo. Nepotvrdené informácie naznačujú, že za dnešným útokom je opäť Rusko.

Zhodili banky, štátne weby a inštitúcie

Neznáma skupina hekerov kybernetickým útokom zrovnala so zemou vládne stránky, napríklad web parlamentu, ministerstva zahraničia, vlády a rôznych ambasád. Web slovenskej ambasády na Ukrajine je v čase písania tohto článku stále funkčný.

Za masívnym kybernetickým útokom stojí šikovný, no o to nebezpečnejší malvér, ktorý len včera 23. februára identifikovala spoločnosť ESET. Prezýva sa HermeticWiper a jeho úlohou je jediné – vymazať užívateľské dáta a následne znefunkčniť celý operačný systém.

TIP REDAKCIE
MIMORIADNE: Slovenská pošta hlási poplach. Za 2 € si vraj môžete kúpiť náhodnú nedoručenú zásielku

Malvér má byť súčasťou ovládačov k EasUS Partition Master, ktorý sa v mnohých firemných sieťach využíva na správu pevných diskov. O tom, že išlo o vopred naplánovaný útok svedčí aj pohľad do zdrojového kódu, ktorý odhalil, že malvér vznikol 28. decembra, teda približne dva mesiace pred spustením invázie.

Total
38
Zdieľaní
Total
38
Zdieľať