android aplikacie

Do OS Windows 11 dorazili Android aplikácie, bez obmedzení to ale nie je

Zatiaľ iba v USA.

Spoločnosť Microsoft pred pár týždňami potvrdila, že Android aplikácie sprístupní všetkým používateľom operačného systému Windows 11 vo februári. Slovo dodržala. Ako uvádza vo svojom blogu, vďaka spolupráci s Amazon Appstore si môžu ľudia vyskúšať viac ako 1 000 Android aplikácií a hier.

Podpora pre Android aplikácie v operačnom systéme Windows 11 zaujala technologickú verejnosť aj médiá. Microsoft ale s novinkou vyčkával, pri uvedení novej verzie Windowsu na trh dostupná nebola, hoci to mnohí očakávali.

Záujemcov o túto funkcionalitu softvérový gigant nasmeroval do beta programu Windows Insider, kde sa s ňou mohli oboznamovať. Aj aktuálne rozšírenie funkcie pre širokú verejnosť prebieha v beta režime, Microsoft ho označuje ako „preview“.

Ak počítač s OS Windows 11 vlastníte, Android aplikácie v ňom zatiaľ hľadať nemusíte. Ako vysvitlo z oficiálneho avíza, k Amazon Appstore sa dostanú iba používatelia v Spojených štátoch.

Prirodzene, dostupnosť sa bude rozširovať. Spoločnosť ale neuviedla žiadny časový rámec, kedy sa tak stane. Na Android apky vo Windowse si teda musíme ešte počkať.

windows 11
Zdroj: Microsoft

Stále je veľkou otázkou, ako veľmi bude takáto vymoženosť užitočná, prípadne či používatelia budú mať naozaj záujem s mobilnými aplikáciami v desktopovom rozhraní pravidelne pracovať.

TIP REDAKCIE
RECENZIA Philips Fidelio L3: Slúchadlá, ktoré dýchajú na krk špičke Sony

Android aplikácie v operačnom systéme Windows 11 fungujú vďaka virtualizácii (technológia Hyper-V) a špeciálnemu podsystému, ktorý Microsoft pre tieto účely vyvinul. Nazýva sa WSA – Windows Subsystem for Android.

Pre optimálny chod Android aplikácií potrebuje počítač minimálne 8 GB RAM, SSD disk a podporovaný procesor, aspoň Intel 8. generácie, AMD Ryzen 3000 alebo Snapdragon 8c a novšie (požiadavky TU).

Je tu ešte jeden bod, ktorý stojí za zmienku. Používatelia sa v Android aplikáciách bežiacich pod OS Windows 11 nebudú môcť prihlásiť svojím účtom Google. To môže byť problémom pre tých, ktorí sú s ekosystémom Google previazaní a využívajú napríklad kancelárske alebo iné aplikácie z jeho područia (Mapy, Disk a pod.).

Microsoft si v rámci najnovšej aktualizácie Windowsu pripravil viacero noviniek. Okrem iného vylepšil vzhľad poznámkového bloku a prehrávača multimédií. Na paneli úloh sa po novom zobrazujú informácie po počasí, na externých monitoroch navyše aj čas (hodiny). Hodiť sa tiež môže nové tlačidlo na stlmenie/zapnutie mikrofónu počas besied v službe Teams.