Microsoft

Microsoft uvoľnil Windows 11: Ako ho dostať do počítača?

Aktualizácie prichádzajú do prvých zariadení.

Tento týždeň sa nesie v znamení veľkých softvérových premiér. Google v pondelok vydal stabilný Android 12 a Microsoft si dnešný utorok zarezervoval pre uvedenie operačného systému Windows 11.

Windows 11 je od dnešného dňa oficiálne dostupný formou aktualizácie pre podporované počítače a notebooky s licencovanou verziou systému Windows 10. Pokiaľ takýto počítač používate, s aktualizáciou sa v najbližších dňoch a týždňoch ešte stretnúť nemusíte.

Microsoft bude aktualizácie sprístupňovať postupne. Najskôr sa objavia v nových strojoch, neskôr prídu na rad ostatné zariadenia s kompatibilným hardvérom. Celý proces plánuje spoločnosť dokončiť v polovici roka 2022. Práve „kompatibilný hardvér“ rozhoduje o tom, či počítač s Windows 10 dostane aktualizáciu.

windows 11
Foto: Microsoft

Windows 11 potrebuje pre svoj správy chod novšie typy procesorov, Intel 8. generácie alebo AMD Zen 2 a ich novšie verzie, bezpečnostný čip TPM 2.0, aspoň 4 GB operačnú pamäť alebo úložisko s kapacitou minimálne 64 GB.

Windows 11 – ako ho nainštalovať?

Ak vlastníte počítač s operačným systémom Windows 10, k novej verzii systému sa môžete dostať pomerne jednoducho. V prvom rade si stiahnite program PC Health Check (TU), ktorý skontroluje, či je váš počítač vybavený podporovaným hardvérom.

Keď kontrola prebehne úspešne a program zahlási, že váš počítač Windows 11 bez problémov znesie, zálohuje si všetky dôležité údaje, dokumenty, aplikácie a podobne.

V počítači následne otvorte nastavenia a prejdite do časti Aktualizácia a zabezpečenie, ďalej Windows Update a kliknite na „Skontrolovať aktualizácie“. Pokiaľ sa pred vami zobrazí aktualizácia na Windows 11, vyberte možnosť stiahnuť a nainštalovať a postupujte podľa pokynov na obrazovke.

Ak sa vám aktualizácia nezobrazila napriek tomu, že je váš počítač oficiálne podporovaný, môžete urobiť dve veci. Na aktualizáciu čakať, alebo použiť nástroj Asistent inštalácie systému Windows 11. Po jeho stiahnutí do počítača ho spustite v režime správcu (pravý klik, spustiť ako správca).

TIP REDAKCIE
Google Pixel 6 a Pixel 6 Pro OFICIÁLNE: Konečne smartfóny hodné titulu vlajkovej lode!

Po overení kompatibility a prijatí licenčných podmienok kliknite na „inštalovať.“ Inštalácia sa spustí reštartovaním počítača (opäť si predtým nezabudnite zálohovať dáta).

Proces inštalácie bude nejaký čas trvať, počítač sa medzitým reštartuje niekoľkokrát. V žiadnom prípade ho počas inštalácie nevypínajte. Pre stiahnutie systému musíte mať na disku voľných 9 GB miesta. Všetky pokyny nájdete na tejto adrese.

Počítače s Windows 10, ale so starším, respektíve nepodporovaným hardvérom nárok na oficiálnu bezplatnú aktualizáciu nemajú. Vlastníci takýto zariadení majú tri možnosti. Môžu si kúpiť nový počítač, zostať na súčasnej verzii systému (podporovaná do 2025) alebo si Windows 11 nainštalovať po vlastnej osi.

Microsoft technicky neblokuje alternatívne spôsoby inštalácie pomocou ISO súborov. V praxi tak môžete Windows 11 natlačiť aj do notebooku so starým procesorom. Komplikácia ale stojí na strane následných aktualizácií, ktoré takéto počítače pravdepodobne nebudú dostávať.

Prídete teda o nové funkcie, opravy kritických zraniteľností a chýb, aktualizácie ovládačov a ďalšie súčasti dodávané v rámci technickej podpory.

Total
16
Zdieľaní
Total
16
Zdieľať