Nový BlackBerry smartfón zrejme neuvidíme, plány firmy sa rúcajú

Pátranie po bájnom BlackBerry smartfóne pokračuje.

Zašlú slávu ikonickej značky BlackBerry chcel vzkriesiť nový hráč, spoločnosť OnwardMobility. Tá v auguste 2020 oznámila, že v spolupráci s partnerom FIH Mobile (dcéra Foxconnu) vyvíja nový prémiový 5G smartfón s hardvérovou klávesnicou.

Nový smartfón s logom BlackBerry sa mal do predaja dostať na európskom a severoamerickom trhu v prvej polovici roka 2021, nič také sa však neudialo. Zástupcovia OnwardMobility zdržanie nevysvetlili, žiadne aktualizácie nefigurovali ani na oficiálnom webe firmy.

Po sľubovanom zariadení pátral server PC Mag, ktorému hovorkyňa spoločnosti povedala, že momentálne nemôžu zdieľať žiadne podrobnosti ani poskytovať rozhovory. Potvrdila ale, že pokračujú vo vývoji „najproduktívnejšieho, najprívetivejšieho a najbezpečnejšieho mobilného zariadenia.“

blackberry
Foto: onwardmobility.com

Začiatkom januára 2022 pribudlo na stránke spoločnosti oznámenie, z ktorého vyplýva, že OnwardMobility na smartfóne s hardvérovou klávesnicou stále pracuje. Jeho zdržanie vraj spôsobil „náročný rok 2021“.

Firma okrem iného uviedla, že v nasledujúcich mesiacoch bude pravidelne informovať o novinkách týkajúcich sa „ultra bezpečného“ 5G smartfónu a jeho uvedenia na trh. Taktiež priznala, že komunikáciu s verejnosťou zanedbala, za mlčanie sa ospravedlnila.

Napriek optimistickému vyhláseniu to vyzerá, že nový BlackBerry s fyzickou klávesnicou svetlo sveta neuzrie. Zakladateľ portálu CrackBerry (opäť v prevádzke) Kevin Michaluk a server Android Police nezávisle od seba informujú, že OnwardMobility v projekte nepokračuje.

TIP REDAKCIE
4ka opäť rozširuje svoje služby: Oddnes ponúka už aj internet či telku na doma!

Dôvod? Spoločnosť mala prísť o licenciu na využívanie značky BlackBerry. Pôvodný držiteľ práv duševného vlastníctva predal súbor patentov súvisiacich s mobilnými zariadeniami konzorciu Catapult IP Innovations, zinkasoval za to 600 miliónov dolárov.

Svoju úlohu mal v tejto situácii zohrať aj generálny riaditeľ BlackBerry John Chen. Ten vraj zmenil svoj postoj k plánom OnwardMobility a už si neželá, aby sa jeho značka objavila na ďalšom smartfóne.

Nový BlackBerry smartfón mal prevziať dizajn z modelu Priv (tit. foto), ktorý vznikol ešte v roku 2015. Išlo o jediný Android smartfón značky BlackBerry, ktorý bol vyvinutý interne v pôvodnej kanadskej firme RIM.

Následne v roku 2016 prevzal licenciu na značku výrobca TCL, ktorý na trh uviedol zariadenia KEYone a KEY2. Väčší úspech s nimi ale nezožal, v produkcii ďalej nepokračoval.

OnwardMobility vo svojom januárovom oznámení značku BlackBerry nemenuje. Hovorí iba o bezpečnom 5G smartfóne s fyzickou klávesnicou. Teoreticky by sa tak smartfón na trh dostať mohol, no bez ikonického loga BlackBerry.

Doposiaľ sa ale na verejnosti neobjavila ani jedna „uniknutá“ snímka či vizualizácia takéhoto smartfónu, čo je vo svete očakávaných mobilných zariadení nezvyčajné. Uvidíme, či OnwardMobility prekvapí, alebo zavrie krám. Skôr by sme stavili na to druhé.