Ako veľmi dokážu 2 a 3 dávky vakcíny proti COVID-19 chrániť pred rizikom hospitalizácie?

Miera hospitalizácie plne očkovaných osôb bola v priebehu celého minulého roka pomerne nízka, a to aj napriek novému variantu Omikron.

Centrum pre kontrolu a prevenciu chorôb, skrátene CDC, zverejnilo nové grafy informujúce o schopnosti vakcín chrániť osoby voči riziku hospitalizácie. Ukazujú nám, že tí, ktorí podstúpili vakcináciu, končia na nemocničných lôžkach oveľa menej často ako tí, ktorí očkovanie odmietli a odmietajú.

Nový prieskum, na ktorý upozornil portál Business Insider, hovorí, že miera hospitalizácie plne očkovaných osôb bola v priebehu celého minulého roka pomerne nízka, a to aj napriek novému variantu Omikron. Naopak, miera hospitalizácie pri neočkovaných prudko rástla, predovšetkým od konca leta až do konca roka. Za plne očkované osoby sa akceptujú tí, ktorí podstúpili dve očkovacie kolá. Výnimkou je vakcína J&J, pri ktorej sa za plnú očkovanosť považuje jedna dávka.

CDC zdôrazňuje skutočnosť, že neočkované osoby len v decembri zaberali až 16-násobne viac nemocničných lôžok ako očkované osoby.

TIP REDAKCIE
iPhone čaká obrovská zmena: Apple vraj plánuje presedlať na USB-C!

Ku 25. decembru mala miera hospitalizácie medzi neočkovanými činiť 78 na 100 tisíc ľudí, čo je oveľa viac ako pri očkovaných, kde pomer činil 4 na 100 tisíc ľudí. Hoci nie je isté, ktorý variant mal v rámci hospitalizácie najväčšie zastúpenie, podľa Our World in Data si mal 58 % zo všetkých pozitívnych prípadov pripisovať variant Omikron. Predpokladá sa však, že Delta posiela ľudí do nemocníc častejšie.

Prieskum ďalej zistil, že dodatočné očkovanie v podobe tretej (alebo druhej) dávky ešte väčšmi znižuje riziko hospitalizácie, a to takmer na minimum. Tieto výsledky sa zhodujú s tvrdeniami UK Health Security Agency (UKHSA), podľa ktorých má tretia dávka vakcín od Pfizeru a Moderny zaručovať až 89 % ochranu pred rizikom hospitalizácie spôsobenej Omikronom. Po 10 týždňoch má ochrana klesnúť o 6 %.

Total
1
Zdieľaní
Total
1
Zdieľať