Zlé správy z Izraelu: Ľudia sa dokážu nakaziť Omikronom aj po absolvovaní štvrtej vakcíny

Ak sa tieto predbezné výsledky časom preukážu ako finálne, môže ísť o prelomový bod v tom, ako vyvíjame a vyrábame vakcíny.

Odborníci verili, že tri alebo štyri dávky očkovacej látky nás dokážu spoľahlivo ochrániť nielen pred staršími variantmi koronavírusu, ale aj tými novými, ako je napríklad Omikron. Nové správy z Izraelu však naznačujú, že tomu tak úplne nie je.

Hoci sa zdá, že štvrtá dávka očkovacej látky, či už od Moderny alebo Pfizeru, má určitý efekt, miera nákazy sa v porovnaní s tými, ktorí absolvovali len tri kolá očkovania, nijak výrazne neodlišuje, píše Business Insider. Na túto problematiku sa zamerala samostatná štúdia, na ktorej čele stojí Gili Regev-Yochay. “Vakcína je vynikajúca proti variantom Alfa a Delta,” povedala pre žurnalistov. “pre Omikron však nie je dosť dobrá.”

Treba však poznamenať, že štúdia zatiaľ nie je kompletná, a teda uvedené informácie reprezentujú výhradne predbežné výsledky. Vedúca výskumu prehlásila, že o prvé zistenia a postrehy sa podelila z dôvodu veľkého záujmu zo strany verejnosti.

TIP REDAKCIE
RTX 4000: Nová generácia grafík príde skôr. V prvých PC sa môžu objaviť už v júli

Ak sa tieto predbezné výsledky časom preukážu ako finálne, môže ísť o prelomový bod v tom, ako vyvíjame a vyrábame vakcíny. Na niektorých nových typoch očkovacej látky proti COVID-19 sa už vraj pracuje, hoci hovoríme o veľmi skorom štádiu procesu.

Predmetná štúdia bola spustená pred mesiacom pod záštitou Sheba Medical Center. Konkrétne skúma účinok posilňovacej vakcíny od Pfizeru (154 ľudí) a posilňovacej vakcíny od Moderny (120 ľudí), píše Reuters. Síce sa preukázalo, že štvrtá dávka vakcíny skutočne zvyšuje počet protilátok, na Omikron nestačia. Riziko nákazy je stále veľmi prítomné.

Vzorka je to skutočne malá, nakoľko štúdia sa ešte len má dopracovať do pokročilejších fáz. Ostatné informácie sa k nám dopracujú až časom.