Slovensku sa nedarí naplniť ciele EÚ: Na našich cestách jazdí žalostne málo elektromobilov

Čo môže za to, že Slovákom trvá prechod na elektromobilitu tak dlho?

Slovensko je opäť na chvoste, tentokrát v rebríčku európskych krajín a elektromobility. Vyplýva to zo zistení RTVS, ktorá o téme informovala. Podľa najnovších informácií na Slovensku tvoria elektromobily menej ako 1 % zo všetkých vozidiel.

V rámci Európskej únie tak naša krajina patrí medzi absolútne najhoršie. To, čo za to môže, je celkom zjavné. Elektromobily sú pre slovenských zákazníkov stále drahé a bez spustenia štátnych dotácií sa neočakáva výrazná zmena.

V roku 2020 bolo na Slovensku zaregistrovaných len 1 800 elektromobilov, uplunulý rok toto číslo mierne narástlo na 2026. V porovnaní s celkovým počtom zaregistrovaných osobných vozidiel, vyše 2,5 milióna, ide o skutočne zanedbateľnú položku.

Skoda Enyaq

Informácie pritom pochádzajú od prezidenta Zväzu automobilového priemyslu SR, Alexandra Matušeka, uvádza RTVS. Slovákom na elektromobiloch prekáža najviac hlavne ich cena, ktorá je v porovnaní so spaľovacími verziami vozidiel priemerne vyššia až o 8 000 €. Ďalším výrazným faktorom, ktorý nás odradzuje od zakúpenia elektromobilu je oprávnená obava z dojazdu.

TIP REDAKCIE
Ľudia si ho zamilovali: iPhone 13 bol koncom 2021 najobľúbenejším radom smartfónov

Ministerstvo hospodárstva chce elektromobily zatraktívniť aj rozšírením siete nabíjacích staníc. Vyše 900 staníc, ktoré sú aktuálne k dispozícii chce výrazne navýšiť prostredníctvom finančnej injekcie 50 miliónov eur. Stať sa tak má do roku 2026.

Total
20
Zdieľaní
Total
20
Zdieľať