kryptomeny

Ruská centrálna banka chce zakázať kryptomeny, vraj ohrozujú blaho ľudu

Žiadna ťažby ani obchody.

Rusko patrí spolu s USA a Kazachstanom medzi oblasti, kde sa kryptomeny ťažia najviac. Tamojší obyvatelia v priebehu roka uskutočnia kryptomenové transakcie v hodnote až 5 miliárd dolárov. Ruská centrálna banka teraz navrhuje, aby boli kryptomeny zakázané, informuje notebookcheck.net.

Návrh prišiel po tom, ako sa zástupcovia ruskej centrálnej banky zúčastnili na decembrových rokovaniach parlamentnej pracovnej skupiny týkajúcich sa regulácie digitálnych aktív.

Návrh zákazu kryptomien je súčasťou ucelenej správy „Kryptomeny: trendy, riziká a opatrenia“, ktorú na tlačovej konferencii prezentovala Elizaveta Danilova, šéfka oddelenia finančnej stability ruskej centrálnej banky.

Kľúčová štátna inštitúcia navrhuje zákaz z viacerých dôvodov. Poukazuje napríklad na kolísavú hodnotu aktíva, vysokú spotrebu energie pri ťažbe alebo možnosť uskutočňovať podvodné transakcie.

Kryptomeny podľa banky ohrozujú finančnú a menovú stabilitu Ruska tým, že obchádzajú regulačné pravidlá a zvyšujú podiel anonymných ekonomických aktivít (financovanie terorizmu, pranie špinavých peňazí a pod.).

TIP REDAKCIE
Ani vo dvojici, ani opitý: Najväčšia sieť zdieľaných kolobežiek prináša VEĽKÉ zmeny!
kryptomeny
Sídlo Centrálnej banky Ruskej federácie. Foto: cbr.ru

Správa informuje, že nové typy digitálnych platobných prostriedkov sú často založené na schéme pyramídovej hry, preto predstavujú nebezpečenstvo pre blahobyt ruských občanov.

Navrhovaný zákaz sa má v podstate týkať všetkých operácií súvisiacich s kryptomenami. Ide o ťažbu samotnú, ale aj obchodovanie, vydávanie nových digitálnych aktív, otváranie búrz či prevádzkovanie prepojených platforiem využívajúcich technológiu blockchain.

Platiť to má ako jednotlivcov, tak investičné spoločnosti a organizácie, ktoré by sa tým pádom nesmeli zúčastňovať kryptomenových obchodov. Kryptomeny sú v Rusku legálne od roku 2020, ako platobný prostriedok sa však používať nesmú.

Pokiaľ by navrhovaný zákaz vstúpil do platnosti, digitálne aktívna by čelili oveľa prísnejšiemu obmedzeniu. To by mohlo spôsobiť tamojším ťažiarom značné komplikácie.

Total
1
Zdieľaní
Total
1
Zdieľať