crypto

Známu kryptomenovú burzu napadli hackeri, ukradli milióny dolárov

Burza Crypto.com rieši veľké nepríjemnosti.

Crypto.com patrí medzi najväčšie centralizované kryptomenové burzy. Nedokázala však odolať útoku hackerov, ktorí z nej mali ukradnúť milióny dolárov. Podrobnosti priniesol ešte v utorok server decrypt.co, odcudzenie prostriedkov teraz, konečne, potvrdzuje šéf burzy Kris Marszalek.

Zo začiatku nebolo úplne jasné, čo sa deje. Burza Crypto.com najskôr oznámila, že pozastavila výbery po tom, ako malá skupina používateľov zaznamenala vo svojich účtoch neoprávnenú aktivitu.

Vyzvala, aby sa držitelia kryptomien prihlásili do svojich účtov a resetovali nastavenie dvojstupňového overovania (2FA). Burza najskôr ubezpečovala, že sú ich prostriedky v bezpečí. Krátko na to spoločnosť PeckShield zverejnila príspevok, v ktorom tvrdila, že hackeri burzu oholili o približne 15 miliónov dolárov v mene Ethereum.

Najnovšie hovorí, že neoprávnené výbery z účtov dosiahli objem 33 miliónov dolárov. Jej analýza vraj ukázala, že si hackeri prisvojili 4 836,26 ETH, 443,93 BTC a 66 200 dolárov v iných menách.

Uviedla tiež, že útočníci kryptomeny „vyprali“ cez službu Tornado Cash. Ide o nástroj, ktorý anonymizuje prevody kryptomien. Funguje legitímne, no dá sa ľahko využiť na takýto účel.

TIP REDAKCIE
Netflix zamestnancom: Ak s nami nesúhlasíte, tam sú dvere. Musk firme tlieska
Ilustr. obr.: crypto.com

The Verge informuje, že riaditeľ burzy Crypto.com Kris Marszalek konečne priznal, že niekoľko stoviek účtov napadli hackeri a odcudzili z nich kryptomeny. Týka sa to približne 400 účtov, uviedol v online rozhovore pre agentúru Bloomberg. Detaily o tom, ako sa útočníkom podarilo prekonať bezpečnostné riešenia, zostávajú neznáme.

Burza čelí kritike za to, že o útoku neinformovala dostatočne. Jej vyjadrenia boli spočiatku vágne a nejasné, hovorila iba o „bezpečnostnom incidente“ a o tom, že podozrivú aktivitu vo svojich účtoch nahlásil malý počet používateľov.

Crypto.com je pritom veľkou rybou vo svojom odvetví. Burza každodenne spravuje obchody v hodnote 3 miliárd dolárov. Známa je aj vďaka marketingu a spoluprácam so športovými tímami, pripomína The Verge.

Napríklad, vďaka dohode za 700 miliónov dolárov došlo k premenovaniu štadióna NBA tímu Los Angeles Lakers, ktorý bol známy ako Staples Center. Teraz sa nazýva Crypto.com Arena.

Burzu tiež podporil známy americký herec Matt Damon, reklamu na YouTube si doposiaľ pozrelo cez 15 miliónov divákov. Propagačné video okrem toho figuruje na úvodnej stránke oficiálneho webu crypto.com.