Netflix neprilákal dosť nových predplatiteľov: Akcie firmy spadli o 20 %

Investori sú znepokojení.

Líder v oblasti streamovacích video služieb zverejnil výsledky za posledný štvrťrok 2021, ktoré ukázali, že sa mu nepodarilo naplniť očakávania analytikov. Rast platformy Netflix sa spomalil, na čo akcie firmy zareagovali poklesom. Ich hodnota klesla o 20 %, uvádza The Verge.

Netflix mal podľa pôvodných plánov vykázať do konca roka 222,06 miliónov predplatiteľov. Koncoročné údaje však ukazujú, že počet divákov, ktorí využívajú niektorý z predplatených programov, dosiahol 221,84 miliónov.

V období od októbra do decembra 2021 pribudlo na Netflixe 8,3 milióna nových predplatiteľov, čo je o približne 200 tisíc menej, ako sa predpokladalo.

Rozdiel to nie je veľký, investorov však znervóznil. Obávajú sa, že Netflix nedokáže nájsť nové spôsoby, ktoré by mu zabezpečili pokračovanie v dynamickom napredovaní. Netflix navyše predpokladá, že sa prílev nových predplatiteľov spomalí aj v prvých trhoch mesiacoch tohto roka.

Netflix spomaľuje

Má ísť o 2,5 milióna abonentov. Pre porovnanie, v rovnakom období predchádzajúceho roka dokázala služba osloviť 4 milióny nových zákazníkov.

netflix
Zdroj: Netflix

Netflix v roku 2020 rástol najrýchlejšie vo svojej histórii. Pomohla mu pandémia, počas ktorej ľudia trávili viac času doma z dôvodu rôznych opatrení na ochranu verejného zdravia. Zabávali sa hrami, hudbou a v neposlednom rade pozeraním filmov a seriálov.

TIP REDAKCIE
Ani vo dvojici, ani opitý: Najväčšia sieť zdieľaných kolobežiek prináša VEĽKÉ zmeny!

Netflix ale poznamenal, že používateľská základňa zostáva stabilná, hodnotí ju ako zdravú. Súčasní predplatitelia tak platformu neopúšťajú. Pomalší rast predplatiteľov môže byť podľa neho spôsobený následkami pandémie a makroekonomickými ťažkosťami v niektorých častiach sveta.

Silnejúca konkurencia

Ďalej uviedol, že rast spoločnosti môže ovplyvniť aj konkurencia. O priazeň divákov bojuje na mnohých trhoch so súpermi ako Disney+, HBO Max alebo napríklad Apple TV+. Netflix už skôr zistil, že mu filmy a seriály asi stačiť nebudú.

Pustil sa preto do odvetvia videohier, ktoré majú rast jeho používateľskej základne, ale aj príjmov, podporiť. V súčasnosti je predplatiteľov dostupných 12 hier (v závislosti od regiónu) pre mobilné zariadenia. Tento týždeň do knižnice pribudli tituly Arcanium: Rise of Akhan a Krispee Street.

Rast Netflixu sa nezastavil, iba spomalil. Po finančnej stránke sa mu darí dobre. Zaznamenal medziročný rast tržieb o 16 %, počet predplatiteľov medziročne stúpol o 9 %. Netflix v tomto roku zaujal viacerými dielami, opomenúť sa nedá juhokórejský dramatický seriál Squid Game alebo nedávny komediálny počin Don’t Look Up s hviezdnym obsadením.