RECENZIA Samsung Galaxy S21 FE: Vynikajúci telefón, ktorý však prišiel neskoro

Galaxy S21 FE je fantastický telefón, ktorý je dostupný za dobrú cenu. Prišiel však trochu neskoro, a tak čelí serióznej konkurencii.

Samsung Galaxy S21 FE je konečne tu. Telefón, o ktorom sme vedeli už pred pol rokom je jedno z najhoršie strážených tajomstiev juhokórejského výrobcu. Galaxy S21 FE je pokračovaním veľmi úspešného modelu S20 FE, ktorý slávu zožal aj u nás, na Slovensku. Čo však vôbec ponúka za 749 € a oplatí sa kúpiť namiesto konkurencie, ktorá Samsungu dýcha na krk? To a oveľa viac sa dozviete v našej recenzii.

O recenzii

Samsung Galaxy S21 FE sme recenzovali 6 dní vo verzii One UI 4.0, Android 12 (G990BXXU1BUK5). Všetky zmienky o výkone, výdrži batérie či kvalite snímok z fotoaparátu preto prislúchajú tejto verzii. Všetky ďalšie aktualizácie môžu kvalitu snímok, výdrž batérie či výkon smartfónu zmeniť.

V telefóne sme počas testu mali vloženú SIM kartu operátora Telekom. Zariadenie sa pripájalo na 4G+ sieť. 5G v mieste testovania dostupné nebolo.

Samsung Galaxy S21 FE: Špecifikácia

 • Displej: 6,4“ Dynamic AMOLED 2X, HDR10+, 2 400 x 1 080, Gorilla Glass Victus
 • Procesor: Qualcomm Snapdragon 888 5G (5 nm), Adreno 660
 • Pamäť: 6/8 GB RAM
 • Úložisko: 128/256 GB
 • Fotoaparáty: 12 Mpx f/1.8 (hlavný), 8 Mpx f/2.4 (zoom), 12 Mpx f/2.2 (ultraširikouhlý)
 • Fotoaparáty (selfie): 32 Mpx f/2.2
 • Batéria: 4 500 mAh, 25 W rýchlonabíjanie, 15 W bezdrôtové nabíjanie, 4,5 W reverzné nabíjanie
 • Rozmery: 155,7 x 74,5 x 7,9 mm
 • Operačný systém: Android 12, One UI 4.0
 • Hmotnosť: 177 gramov
 • Ostatné: Dual SIM, IP68, optický snímač odtlačkov prstov, Wi-Fi 6, Bluetooth 5.0
 • Farebné prevedenie: Biela, čierna, fialová, zelená
 • Cena: od 749 € (150 € zľava do konca januára – viď verdikt)

Samsung Galaxy S21 FE: Displej a dizajn

Samsung Galaxy S21 FE sa riadi rovnakým dizajnovým jazykom ako jeho starší a o niečo drahší súrodenec – Galaxy S21. Teda, riadi sa ním naoko. Zmena je v displeji, ktorý je o niečo väčší (6,4-palcový) a v použitých materiáloch. Zadná strana S21 FE je totiž plastová. Nie, že by som proti nej niečo mal, to v žiadnom prípade, nie je to už však tak prémiové ako kombinácia kovu a skla.

Samsung šetril aj na spracovaní zadného fotomodulu. Ten na rozdiel od S21, S21+ a S1 Ultra nie je priamo spojený s kovovou konštrukciou telefónu. Na prvý pohľad síce vyzerá rovnako, no je to naozaj len na prvý pohľad.

V porovnaní s Galaxy S20 FE je S21 FE tenší, čím sa dokáže porovnať s klasickým Galaxy S21. Má to však aj svoje nevýhody. Pri 7,9 mm hrúbke totiž podobne ako pri S20 FE neostalo miesto na obľúbený 3,5 mm výstup pre slúchadlá. Telefón je pri 177 gramoch ľahší než jeho predchádzajúca verzia, čo môže vyhovovať ľuďom, ktorí sa nechcú deň čo deň zapodievať s príliš ťažkým telefónom.

Samsung Galaxy S21 FE má vynikajúci AMOLED displej, ktorý je hoden vlajkovej lode. Jeho rovný 6,4-palcový panel je akurát veľký, akurát farebný a akurát rýchly na to, aby ste si užili jeho používanie. Kľudne aj jednou rukou. Vďaka 120 Hz obnovovacej frekvencii sa môžete tešiť na rýchle a plynulé animácie, perfektnú odozvu v hrách a mnoho iného.

Bohužiaľ, displej nemá funkciu adaptívnej obnovovacej frekvencie, ktorá dokáže meniť rýchlosť displeja podľa toho, čo na ňom práve pozeráte, čím šetrí energiu. Táto funkcionalita je, zdá sa, stále rezervovaná pre najdrahšie modely. Aj napriek tomu je však 120 Hz displej na S21 FE nádherný.

Rámčeky okolo displeja sú tiež pomerne tenké. Trochu hrubší rámček je pod displejom, no inak zariadenie vyzerá a pôsobí naozaj ako vlajková loď. V displeji sa ešte nachádza zabudovaný optický snímač odtlačkov prstov, ktorý funguje fantasticky. Popravde, jeho používanie mi prišlo rýchlejšie a pohodlnejšie než používanie ultrazvukového snímača na Galaxy S21 Ultra. Okrem neho samozrejme máte možnosť telefón odomknúť aj PIN kódom či skenovaním tváre.

Aby som bol absolútne korektný, pri S21 FE sa aj šetrilo. Tak napríklad, kus, ktorý sme dostali na recenziu nemá aplikovanú fóliu na displeji priamo od výroby, čo môže byť problém hlavne vtedy, ak chcete displej chrániť pred škrabancami. Okrem toho, krabička, v ktorej sa S21 FE predáva, je už „nového typu“. To znamená, že v nej nájdete skutočne len telefón a kábel. Nabíjačku ani slúchadlá už nečakajte.

Samsung Galaxy S21 FE: Fotoaparáty

Samsung Galaxy S21 FE, čo sa hardvérových zmien týka, neprináša takmer žiadne novinky. Ponúka kombináciu schopností, ktoré sme videli pri Galaxy S20 a Galaxy S21. Čo však prešlo výraznejšou zmenou je následné spracovanie záberov prostredníctvom umelej inteligencie.

Vynikajúcou správou je aj fakt, že S21 FE má k dispozícii väčšinu skvelých režimov zo série Galaxy S21, ako napríklad jednotlivé snímanie či duálne nahrávanie. Veľmi solídna je aj kvalita záberov, ktorá sa dá porovnať s oveľa drahšími modelmi.

Hovorím hlavne o fotografiách, ktoré odfotíte pomocou hlavného senzora. Ten funguje výborne vo dne i v noci. Horšie je to s ultraširokouhlým a zoom senzorom, ktoré na kvalitné zábery potrebujú viac svetla. Odporúčam im preto používať hlavne cez deň.

Selfie zábery sú taktiež veľmi podarené. Je zjavné, že S21 FE (Fanúšikovská edícia) je zameraná hlavne na mladšiu generáciu, ktorá zatiaľ nie je pripravená na absolútnu špičku toho, čo Samsung ponúka. Či za to môžu peniaze alebo iný dôvod, zariadenia s prívlastkom FE sa Samsungu osvedčili ako skvelý medzistupeň na ceste k vlajkovým lodiam.

Samsung Galaxy S21 FE: Výkon

Geekbench: 1 082 (single-core), 3 059 (multi-core) | 3D Mark (Wild Life): 5 478

Samsung Galaxy S21 FE na Slovensku poháňa jediný čipset – Snapdragon 888 5G. Na rozdiel od Galaxy S21 či S20, Samsung v prípade S21 FE nesiahol po vlastnom čipsete s označením Exynos, ale po riešení od spoločnosti Qualcomm. Sťažovať sa však v žiadnom prípade nemôžeme, Snapdragon 888 patrí medzi výkonnostnú špičku s jednou z najlepších energetických efektívností.

S21 FE sa tak vďaka nemu dokáže prechrúmať cez absolútne všetko. Sú to najnovšie 3D hry, o ktorých grafike vývojári hovoria len v superlatívoch? Žiaden problém. Sú to náročné programy, ktoré vyžadujú absolútny výkon procesoru? Žiaden problém. Pri dlhodobejšom hraní sa telefón takmer vôbec nezahrieval, čo svedčí o tom, na akej vysokej úrovni je Snapdragon 888.

TIP REDAKCIE
AKTUÁLNE: Google mal v Rusku vyhlásiť bankrot!

Sktuočne, zážitok z používania S21 FE je takmer identický s používaním klasickej S20 či S21. Bohužiaľ, to so sebou prináša aj isté obmedzenia. Tak napríklad, S21 FE neponúka možnosť rozšírenia úložiska pomocou microSD slotu. Zvážte teda veľmi dobre, akú verziu si kupujete. Základná verzia ponúka 128 GB úložisko a 6 GB RAM, zatiaľ čo o 70 € drahšia verzia už ponúka 256 GB úložisko a 8 GB RAM.

Vynikajúcou správou je, že Galaxy S21 FE ako vôbec prvý Samsung smartfón, prichádza s predinštalovaným Android 12 a One UI 4.0. Telefón je tak plný noviniek a softvérových vylepšení. No a čo je ešte zaujímavejšie, Samsung prisľúbil, že S21 FE dostane 3 veľké aktualizácie Androidu. To znamená, že ak si kúpite S21 FE, dostanete naň aj Android 15.

Čo sa One UI 4.0 týka, tam sa môžete tešiť na azda všetky funkcie, ktoré Samsung doteraz vymyslel a ktoré sú štandardne dostupné na najdrahších smartfónoch. Nechýba režim DeX pre prepojenie s monitorom, nové funkcie prispôsobenia vzhľadu, prerobené notifikácie a oveľa viac.

Samsung Galaxy S21 FE: Batéria

Jedným z najdôležitejších faktorov pri akomkoľvek telefóne je pochopiteľne jeho batéria. Samsung Galaxy S21 FE dostal do vienka rovnako veľkú batériu ako S20 FE a S21+ a teda 4 500 mAh akumulátor. Znie to teda tak, že Samsung sa s batériou nenatrápil. Opak je však pravdou.

Softvéroví inžinieri Samsungu museli spraviť obrovský kus práce, pretože S21 FE aj s neustále zapnutým 120 Hz režimom displeja dokáže vydržať celý deň aj celú noc. Potom ho už síce musíte pripojiť na batériu, stále je to však fantastický výsledok, ktorý som popravde nečakal.

Ak pre vás zohráva výdrž batérie dôležitú úlohu, s S21 FE nespravíte chybu. S21 FE počas testovania na jedno nabitie vydržal dlhšie než S21 Ultra, ktorý má nielen väčšiu batériu (síce aj väčší displej), ale aj technológiu adaptívnej obnovovacej frekvencie.

Okrem toho, keď už dôjde na nabíjanie, tešiť sa môžete na 25 W rýchlonabíjanie, ktoré batériu z 0 % na 100 % nabije za niečo vyše hodiny. Po pol hodine môžete očakávať viac ako polovicu batérie, čo je dosť na to, aby ste s telefónom vydržali do konca dňa.

Spomenúť musím aj podporu pre 15 W bezdrôtové nabíjanie a podporu pre 4,5 W reverzné nabíjanie. Nabiť si z telefónu môžete napríklad hodinky alebo slúchadlá. Stačí aktivovať funkciu reverzného nabíjania a zariadenie položiť na zadnú stranu telefónu.

Samsung Galaxy S21 FE: Verdikt

Keď som sa počas minuloročného leta prvýkrát dozvedel o existencii Galaxy S21 FE, bol som nadšený. Telefón totiž ponúka všetko dôležité, čo od dobrého smartfónu potrebujem za cenu, ktorá hlboko podlieza sumu 1 000 €. Jeseň by bol preň ideálnym obdobím. Stihli by sme si ho kúpiť pred Vianocami, chystaný rad Galaxy S22 by nás až tak nelákal a boli by sme celkovo veľmi spokojní.

Čo však teraz? Nedá mi neodporučiť vám, aby ste počkali na to, čo Samsung prinesie so sériou Galaxy S22, ktorú má predstaviť už vo februári. Je totiž dosť možné, že S21 FE po predstavení smartfónov radu S22 zlacnie alebo ju Samsung bude aj naďalej predávať tak výhodne ako počas januára.

Samsung na Slovensku totiž spustil akciu, vďaka ktorej môžete S21 FE získať minimálne o 150 € lacnejšie. Stačí, ak doma nájdete starý telefón (je naozaj jedno aký) a na webe www.novysamsung.sk ho odpredáte. Samsung vám na nový S21 FE dá automaticky zľavu 150 € a odpočíta aj výkupnú hodnotu vášho starého zariadenia.

Okrem toho, na S21 FE získate aj prémiovú starostlivosť na rok zadarmo. Galaxy Premier Service vám zaručí jednu mimozáručnú opravu S21 FE zadarmo expertami Samsungu. Ak napríklad rozbijete na telefóne displej, Samsung vám ho opraví za výrazne nižšiu cenu, než bežne. Stačí, ak uhradíte spoluúčasť vo výške 59 € a o zvyšok sa nemusíte starať.

Je však nutné dodať, že si telefón musíte kúpiť najneskôr do 31. januára 2022.

No a aby som teda uzavrel kapitolu S21 FE 5G. Ak potrebujete telefón s parametrami vlajkovej lode dnes a nemôžete si dovoliť čakať ďalší týždeň, dva či tri, S21 FE je skvelou voľbou. Ide o lacnejší telefón než S21+, hlavne pri pohľade na inzertné siete ako Bazoš, kde som ho čisto nový našiel aj za 560 €. Z S21 FE budete určite nadšení. Dávajte si však pozor, aby nadšenie trvalo dlhšie, než len do predstavenia radu Galaxy S22.

Samsung Galaxy S21 FE: Hodnotenie

Samsung Galaxy S21 FE: Hodnotenie
89 100 1
Samsung Galaxy S21 FE je fantastický telefón s parametrami vlajkovej lode za rozumnú cenu. Nebyť toho, že na trh prišiel tak neskoro, odporúčal by som ho vľavo aj vpravo. Tým, že je predstavenie novej série Galaxy S22 za rohom, momentálne odporúčame počkať na predstavenie noviniek, až potom sa rozhodnúť.
Samsung Galaxy S21 FE je fantastický telefón s parametrami vlajkovej lode za rozumnú cenu. Nebyť toho, že na trh prišiel tak neskoro, odporúčal by som ho vľavo aj vpravo. Tým, že je predstavenie novej série Galaxy S22 za rohom, momentálne odporúčame počkať na predstavenie noviniek, až potom sa rozhodnúť.
89/100
Celkové skóre iSkóre postavené na týždňovom testovaní.
 • Konštrukcia
  80/100
  Kovová konštrukcia, plastový zadný kryt.
 • Dizajn
  90/100
  Inšpirovaný sériou Galaxy S21, čo je len pozitívum.
 • Displej
  90/100
  Ultra jemný 120 Hz panel, na ktorý je radosť pozerať.
 • Fotoaparáty
  85/100
  Skvelý základ, ktorý nesklame.
 • Výkon
  95/100
  Snapdragon 888 ukazuje, že výkonný vie byť aj v lacnejších zariadeniach.
 • Systém
  95/100
  Android 12 a One UI 4.0!
 • Výdrž
  90/100
  Fantastická výdrž na 1 nabitie, ktorá nás milo prekvapila.

Plusové body

 • Nádherný 120 Hz displej
 • Obrovský výkon vďaka Snapdragon 888
 • Fantastický fotoaparát (aj zoom!)
 • Vynikajúca výdrž batérie
 • Najnovší Android 12 a One UI 4.0
 • IP68, bezdrôtové nabíjanie a ďalšie

Mínusové body

 • Plastová konštrukcia
 • Chýbajúci 3,5 mm výstup pre slúchadlá
 • Slabší výkon fotoaparátov (zoom a ultraširokouhlý) pri horšom svetle
 • Balenie bez nabíjačky/slúchadiel
 • Chýbajúci slot pre microSD kartu