sim

Qualcomm a Vodafone demonštrovali iSIM: Karta sa stane súčasťou procesoru

Zatiaľ nie je isté, kedy presne sa táto technológia dopracuje do komerčných zariadení, nakoľko ani eSIM sa stále neteší väčšinovému podielu na trhu. Stále mu totiž dominujú fyzické karty.

Qualcomm, ktorý je známy predovšetkým pre mobilné procesory, v spolupráci so spoločnosťami Vodafone a Thales úspešne demonštroval novú technológiu známu ako iSIM. Zjednodušene povedané, ide o kartu SIM, ktorá je integrovaná priamo do procesoru. O téme informuje portál XDA-Developers.

S konceptom SIM je oboznámený asi každý. Subscriber Identity Mode, ako znie celý názov, slúži na pripojenie do siete operátora, čo umožňuje pripojenie k mobilným dátam, uskutočňovanie telefonátov či odosielanie SMS. Na začiatku existovala táto technológia výhradne vo fyzickej forme, čiže karty, ktorá sa vkladala do dedikovaného slotu v zariadení.

Táto forma je široko používaná aj dnes, avšak postupne ju nahrádza jej nová verzia v podobe eSIM, čiže virtuálna SIM karta. Ponúka rovnaké možnosti ako tradičná SIM, no na rozdiel od nej je zabudovaná v základnej doske. Teraz je na rade iSIM, ktorá, ako sme už uviedli vyššie, je pevnou súčasťou procesora.

Qualcomm novú iSIM demonštroval za použitia čipsetu Snapdragon 888 v zariadení Galaxy Z Flip 3. Využitý bol operačný systém iSIM od spoločnosti Thales.

TIP REDAKCIE
Tutovka: Legendárny Dead Space čaká remake, poznáme aj dátum vydania!

Výrobca čipov vo svojej tlačovej správe uviedol niekoľko výhod, ktoré dokáže nová technológia ponúknuť. Jednou z najväčších je uvoľnenie priestoru, nakoľko smartfóny používajúce túto technológiu už nemusia disponovať fyzickým slotom. To môže vplývať nielen na externý, ale aj interný dizajn. Výrobcovia môžu voľné miesto využiť napríklad na implementáciu väčších batérií a podobne.

Nová technológia ďalej umožní konsolidovanie funkcionality SIM karty v hlavnej čipovej súprave s ďalšími podstatnými komponentami, ako sú CPU či GPU. Za zmienku taktiež stojí možnosť operátora poskytovať všetky svoje služby na podobnej báze ako pri eSIM, čo naznačuje vzájomnú kompatibilitu.

Zatiaľ nie je isté, kedy presne sa táto technológia dopracuje do komerčných zariadení, nakoľko ani eSIM sa stále neteší väčšinovému podielu na trhu. Stále mu totiž dominujú fyzické karty.