okamzite platby

Okamžité platby medzi bankami prichádzajú, prevod peňazí potrvá pár sekúnd

Vo svete už úspešne fungujú.

Od 1. februára 2022 začnú na Slovensku fungovať okamžité platby – klienti vybraných bánk vďaka nim dokážu previesť prostriedky z jedného účtu na druhý do niekoľkých sekúnd. V súčasnosti trvajú medzibankové prevody minimálne deň.

Slovenská sporiteľňa bude jednou z bánk, ktorá svojim klientom okamžité platby od 1. februára 2022 sprístupní. Okrem nej to bude Tatra banka a VÚB banka. Slovenská sporiteľňa na skorý príchod digitálnej bankovej novinky upozorňuje v tlačovej správe.

Uvádza, že podľa jej údajov sa bude okamžitý prevod prostriedkov týkať až troch štvrtín platieb. To je počet štandardných platieb, ktorý pošlú klienti sporiteľne interne a do ďalších dvoch veľkých, vyššie uvedených bánk.

Klienti Slovenskej sporiteľne získajú túto inováciu automaticky ako súčasť balíka služieb, nemusia platiť nič navyše. Okamžité platby môžu posielať cez Georgea či internetbanking pre firmy Business24. Aby platba prešla ako okamžitá, je potrebné, aby službu podporovala banka odosielateľa a súčasne aj banka príjemcu.

„Potenciál okamžitých platieb je obrovský, keďže okrem bánk na Slovensku bude možné posielať či prijímať rýchle platby do akejkoľvek inej banky v 36 krajinách,“ uviedol Milan Hain, člen predstavenstva zodpovedný za IT a bankové operácie Slovenskej sporiteľne. „Služba bude dostupná 24 hodín denne, 365 dní v roku, bez ohľadu na víkend alebo sviatky,“ povedal okrem iného Hain.

TIP REDAKCIE
Honor priblížil, ktorým smartfónom doručí aktualizáciu na Android 12

Sporiteľňa považuje okamžité platby za veľkú technologickú inováciu v platení. Pripomína, že už úspešne fungujú vo svete a od februára 2022 ich môžu využívať aj ľudia na Slovensku.

Okamžité platby zužitkujú bežní spotrebitelia aj firmy. Kolegovia sa môžu napríklad poskladať na darček alebo spoločný obed. Jeden zaplatí kartou, ostatní mu pošlú peniaze na účet do niekoľkých sekúnd. Stačí vytiahnuť smartfón a otvoriť bankovú aplikáciu.

okamzite platby
Ilustr. foto: Slovenská sporiteľňa

Rýchla úhrada faktúr a pohľadávok prinesie do firiem efektívnejšie riadenie financií. Zníži potrebu externého financovania na prekrytie časového nesúladu medzi príjmami a výdavkami, tiež sa zefektívnia procesy v elektronickom obchode.

Ocenia ich aj drobní remeselníci, ktorí nezvyknú mať platobný terminál. Za ich služby pritom môže klient niekedy zaplatiť aj stovky eur. Okamžité platby bude podporovať i služba Payme dostupná cez četovacie aplikácie. Za jej vývojom stoja členovia Slovenskej bankovej asociácie, zaobíde sa bez registrácie a zadávania osobných údajov.

Na vlak okamžitých platieb neskôr naskočia aj ostatné banky, napríklad ČSOB alebo 365.banka.

Total
54
Zdieľaní
Total
54
Zdieľať