Slovenská sporiteľňa spustila Payme, za kávu či obed zaplatíte aj cez čet

(Takmer) okamžitý a jednoduchý prevod peňazí.

Slovenská sporiteľňa je ďalšou bankou, ktorá svojim klientom ponúka jednoduché bezhotovostné platby Payme. Technológiu vyvinula Slovenská banková asociácia, do praxe ju už nasadili banky ČSOB, Tatra a VÚB.

Payme funguje jednoducho. V aplikácii svojej banky alebo na webe payme.sk vygenerujete žiadosť o platbu, ktorá bude mať podobu klasického internetového odkazu. Ten následne pošlete adresátovi, osobe, ktorá vám má zaplatiť, cez akúkoľvek četovaciu aplikáciu, e-mail alebo textovú správu.

Príjemcovi správy sa po kliknutí na odkaz automaticky otvorí aplikácia banky alebo prostredie internetbankingu, kde odoslanie vyžiadanej sumy potvrdí. Platobný príkaz je vyplnený vopred, pre jeho zadanie nie je potrebná žiadna registrácia, zadávanie osobných údajov alebo úhrada nad rámec žiadanej sumy.

„Služba je postavená na dvoch pilieroch – otvorenosť pri vytváraní a zdieľaní linky, avšak bezpečnosť pri realizácii platby. V každej bankovej aplikácii totiž prebieha štandardný postup zobrazenia a autorizácie platby, vrátane všetkých bezpečnostných prvkov, ktoré banky používajú pri akejkoľvek inej platbe,“ vysvetlil Michal Vanovčan, hlavný architekt Slovenskej sporiteľne.

Aké sú výhody Payme?

Na čo je Payme dobré? Môžete si kolegami napríklad rozúčtovať náklady na darček, ktorý ste kúpili svojmu šéfovi k narodeninám. Zaplatili ste za niekoho účet v reštaurácii alebo v kaviarni, pretože si zabudol peňaženku? Cez Payme jednoducho vygenerujete odkaz so sumou, ktorú vám dlží, a odošlete mu ho cez čet.

Slovenská sporiteľňa spustila Payme
Foto: payme.sk

Podstatnou výhodou nemá byť len jednoduchosť, ale aj rýchlosť uskutočnených platieb. Na tú si však ešte musíme počkať. Presun prostriedkov prebehne okamžite len v rámci rovnakej banky.

Prevod z/do inej banky potrvá približne deň. Zmení sa to od roku 2022, kedy budú prevody prebiehať ihneď medzi akýmikoľvek bankami.

Platobný odkaz môžete odoslať aj osobe, ktorej banka nie je ešte zapojená do systému. Doručený odkaz totiž vygeneruje aj QR kód, ktorý dokáže naskenovať aplikácia ktorejkoľvek banky.

Ako takéto okamžité platby fungujú si môžete pozrieť v krátkej video ukážke Slovenskej sporiteľne.