Nový Intel Core i9 má byť rýchlejší ako M1 Max od Apple. Je tu však háčik

12. generácia nových procesorov spoločnosti Intel by mala byť dostupná niekedy počas tohto roku. Presný dátum však zatiaľ nepoznáme.

Spoločnosť Intel v utorok predstavila už 12. generáciu svojich procesorov určených pre notebooky a menšie desktopy. Dočkali sme sa čerstvého prevedenia modelu Core i9, ktorý je údajne rýchlejší ako M1 Max od Apple, ktorý nájdeme v aktuálnych MacBook Pro. Čo to ale presne znamená?

Najnovšia generácia procesoru Core i9 je vybavená 14 jadrami, presnejšie 6 vysoko výkonnými a 8 úspornými, s taktom dosahujúcim až 5 GHz, píše 9to5Mac. V porovnaní s predošlou generáciou má byť rýchlejší o až 40 %.

Intel sa však snaží porovnávať skôr s konkurenciou než so svojimi predošlými procesormi. Core i9 12900HK, ako znie celý názov produktu, má byť podľa neho oveľa výkonnejší ako M1 Max. A špecifikácie toto tvrdenie rozhodne podporujú. Pre porovnaniem M1 Max disponuje 10 jadrami schopnými taktovacej frekvencie maximálne 3,2 GHz, čo je v porovnaní so 14 jadrami a taktom 5 GHz celkom málo.

TIP REDAKCIE
Apple vlani vyplatil vývojárom aplikácií približne 60 miliárd dolárov

Vyšší výkon, vyššia spotreba

Treba sa však pozrieť aj za oponu. Hoci je pravda, že Intel dokáže z nového Core i9 vytlačiť citeľne vyšší výkon, robí tak pri vyššej spotrebe. Nový procesor si na pohon pýta 115 W, zatiaľ čo konkurenčný M1 Max si vo väčšine prípadov vystačí so 60 W. Menšiu spotrebu dosahuje dokonca aj pri plnom výkone, vtedy si pýta okolo 90 W.

Nižšia spotreba ponúka mnoho výhod, a to nielen vo forme nižších účtov za elektrinu. Do úvahy treba rozhodne brať aj nižšiu prevádzkovú teplotu, ktorá ide ruka v ruke s nižším rizikom spomalenia procesora. Toto je smer, v ktorom Intel mierne zaostáva, predovšetkým kvôli pomerne zastaranej architektúre x86.

12. generácia nových procesorov spoločnosti Intel by mala byť dostupná niekedy počas tohto roku. Presný dátum však zatiaľ nepoznáme.

Total
4
Zdieľaní
Total
4
Zdieľať