Nokia 9 PureView

Päťoká Nokia 9 nakoniec nedostane aktualizáciu na Android 11

Android 10 je poslednou zástavkou, problémom je kompatibilita.

Novodobé smartfóny značky Nokia pochádzajúce z produkcie firmy HMD Global sa tešia pomerne obstojnej softvérovej podpore. Renomé teraz kazí Nokia 9 PureView, vlajkový model z roku 2016 s piatimi zadnými fotoaparátmi.

Fínska spoločnosť sľúbila, že bude zákazníkom dodávať aktualizácie softvéru pravidelne a včas, po dobu najmenej dvoch rokov. Sľub sa jej viac-menej darí dodržiavať. Nokia 9 PureView ale bude výnimkou.

Smartfón bol predstavený s operačným systémom Android 9, neskôr dostal aktualizáciu na Android 10. Inovácia na Android 11 mala byť pripravená v 3. štvrťroku 2021. žiadna sa však konať nebude.

HMD Global v oznámení na poľskej webovej stránke uviedol, že nekompatibilita medzi fotoaparátmi a novým softvérom výrazne zhoršuje zážitok z používania smartfónu. Preto sa nakoniec vo firme rozhodli, že aktualizáciu na Android 11 neuvoľnia.

nokia 9

Spoločnosť ale ubezpečuje, že aktualizácie zabezpečenia, respektíve bezpečnostné záplaty bude smartfón dostávať naďalej. Súčasných vlastníkov Nokie 9 PureView takáto správa istotne nepoteší.

HMD Global im ale ponúka kompenzáciu, aspoň na vybraných trhoch. Získať môžu 50 % zľavu na kúpu smartfónu Nokia XR20 alebo akéhokoľvek zariadenia z radu Nokia X. Aj keď môže byť zľava zaujímavá, ťažko si predstaviť, že si zákazník opäť kúpi zariadenie od výrobcu, ktoré predtým nesplnilo jeho očakávania, minimálne čo sa aktuálnosti firmvéru týka.

TIP REDAKCIE
Instagram testuje nové funkcie, ovplyvnia príbehy aj fotky v profile

Model 9 PureView mal byť vstupenkou výrobcu do oceňovanej vlajkovej triedy, náročnejších spotrebiteľov však príliš neoslovil. Konkurenční výrobcovia vedeli ponúknuť viac. Objavili sa aj problémy.

Kritike sa nevyhli menej kvalitné reproduktory alebo snímač odtlačkov, ktorý bol všetkým, len nie bezpečný. S pozitívnou zhodou reagoval aj na cudzie odtlačky alebo dokonca balíček žuvačiek.

Ani zostava piatich fotoaparátov, napriek očakávaniam, nevystrelila smartfón do fotografických výšin. V testovaní DxOMark získal nižšie hodnotenie, zaradil sa k vtedy už tri roky starému iPhonu 7 alebo k sesterskej Nokii 8 Sirocco.

Príbeh Nokie 9 PureView pomaly končí a jej nástupca je v nedohľadne. Aj keď sa o nasledovníkovi klebetilo, nič také ako Nokia 9.3 PureView doposiaľ nevzniklo. Výrobca tak zostáva uzavretý v strednej a nižšej triede mobilných zariadení, čo je škoda. Ikonická značka by si zaslúžila viac.

Total
1
Zdieľaní
Total
1
Zdieľať