sony

Sony vyvinulo nový snímač obrazu, zabezpečí ešte lepšie fotky zo smartfónov

Viac svetla, väčší dynamický rozsah a menej šumu.

Japonská spoločnosť Sony predstavila na podujatí International Electron Devices Meeting nový snímač obrazu typu CMOS, ktorý je zložený z dvoch vrstiev. Ide o prvý takýto senzor svojho druhu.

Tradičné CMOS snímače majú fotodiódy a tranzistory umiestnené na jednej vrstve substrátu. Japonci ich ale rozdelili a uložili do samostatných vrstiev. Vrchná vrstva tak obsahuje iba diódy citlivé na svetlo a na druhej vrstve, umiestnenej pod ňou, sa nachádzajú riadiace obvody, ktoré svetelný signál zosilňujú.

Vďaka tejto konštrukcii sa výrazne zlepšujú zobrazovacie vlastnosti súčiastky. V praxi by sa to malo prejaviť na vyššom dynamickom rozsahu a nižších hladinách šumu. Dvojvrstvový CMOS snímač dokáže v ideálnom prípade zachytiť až dvojnásobné množstvo svetla, ktoré je pre výslednú kvalitu fotografie kľúčové. Obzvlášť v zhoršených svetelných podmienkach.

sony
Foto: Sony Semicon

Spoločnosť Sony patrí spolu so Samsungom a firmou Omnivision k popredným inovátorom a výrobcom obrazových snímačov. Vďaka vrstveniu už priamo pod snímač dokázala umiestniť pamäte a ďalšiu mikroelektroniku, čoho výsledkom je ešte rýchlejšie sériové snímanie a spoľahlivejšia stabilizácia obrazu.

TIP REDAKCIE
Honor priblížil, ktorým smartfónom doručí aktualizáciu na Android 12

Dvojvrstvové riešenie tiež pomôže zlepšiť výkon obrazových snímačov, ktoré sú vybavené veľkým počtom pixelov s menšími rozmermi. V tomto smere sa ukázal hlavne Samsung, ktorý do smartfónov natlačil 108 Mpx senzory. Stihol už ohlásiť aj 200 Mpx snímač, ktorého pixely majú len 0,64 μm. Takto malé obrazové body sa prvýkrát objavili v 50 Mpx fotoaparáte ISOCELL JN1.

Spoločnosť Sony potvrdila, že je jej nová technológia určená pre fotoaparáty smartfónov. O komerčnej dostupnosti ale reč nebola. Ešte teda nejaký podstatný čas potrvá, kým sa na trh dostanú prvé mobilné zariadenia s dvojvrstvovým CMOS snímačom na mieste hlavného fotoaparátu.

Total
10
Zdieľaní
Total
10
Zdieľať