starship

SpaceX to v januári roztočí: Plánuje prvý orbitálny let lode Starship!

Musk má za cieľ čo najskoršie dokončenie prác na štarovacej rampe a štartovacej veži v Starbase, rozľahlom zariadení v prostredí Boca Chica.

Elon Musk nepoľavuje. Jeho spoločnosť SpaceX aj naďalej doslova raketovým tempom vylepšuje vesmírnu loď Starship. Práce pritom mali pokročiť natoľko, že už čoskoro podstúpi svoj vôbec prvý orbitálny let. Stať by sa tak mohlo už v priebehu januára, píše TechCrunch.

Odhalenie plánov prišlo počas virtuálneho spoločného zasadnutia Rady pre vesmírne štúdie a Rady pre fyziku a astronómiu Národnej Akadémie. To malo často prechádzať do až filozofickej roviny. Pozornosť médií však upútala predovšetkým prednáška ohľadom lode Starship, za ktorou nasledovala sekcia vyhradená pre otázky a odpovede. Práve počas nej vizionár prezradil niekoľko zaujímavých noviniek.

Musk má za cieľ čo najskoršie dokončenie prác na štartovacej rampe a štartovacej veži v Starbase, rozľahlom zariadení v prostredí Boca Chica. Konkrétne chce, aby bolo všetko hotové ešte tento mesiac. Nasledovať by mal vôbec prvý orbitálny let lode Starship, a to v januári 2022. Nebude však jediný, v priebehu budúceho roku sa máme dočkať hneď niekoľkých takýchto štartov.

TIP REDAKCIE
Zmeškali ste zatmenie Mesiaca? Nevadí, celestiálny úkaz zachytil profesionálny fotograf
starship
Foto: SpaceX

Prvý orbitálny let Starship nemusí byť úspešný

Neznamená to však, že Starship v januári skutočne dosiahne orbitu Zeme, zdôraznil Musk. “S prvým štartom sa spája mnoho rizík, takže pravdepodobne nebude úspešný, no myslím, že učiníme značný pokrok.”

Ďalším problémom sú regulačné úrady, ktoré majú aj v týchto chvíľach skúmať aktivity na pôde Starbase v súvislosti s vplyvom na životné prostredie. Federálna správa letectva (FAA) deklaruje, že posudzovanie bude trvať do 31. decembra. Ak teda všetko pôjde tak, ako má, január je najskorší možný termín pre štart lode Starship.

Musk ďalej prehlásil, že v pláne nemá len jednu, dve či desať vesmírnych lodí. Aby mohlo ľudstvo dosiahnuť skutočne mutiplanetárneho života, bude potrebných približne 1 000 štartovacích systémov. Spoločnosť SpaceX už dokonca postavila aj továreň dedikovanú pre účel veľkovýroby.

Total
1
Zdieľaní
Total
1
Zdieľať