SpaceX: Toaletu sme stále neopravili. Astronauti sa budú musieť spoľahnúť na plienky

Astronauti sa počas nasledujúcej misie doslova budú musieť počúrať.

Aj napriek obrovskej snahe sa inžinierom z tímu SpaceX nepodarilo opraviť pretekajúcu toaletu na palube vesmírnej lode Crew Dragon. Pre ďalšiu misiu to teda predstavuje problém, s ktorým sa budú musieť NASA a ESA astronauti vyrovnať.

Astronauti, ktorí sú súčasťou misie Crew-3 sa budú musieť počas cesty na ISS pomočiť. Nič lepšie im momentálne SpaceX nevie ponúknuť. Budú tak musieť robiť veci presne tak, ako to robili astronauti za čias misií Apollo.

Steve Stich z americkej vesmírnej agentúry NASA ešte minulý týždeň povedal novinárom, že sa astronauti budú musieť spoľahnúť na svoje „spodné prádlo“ úplne rovnako, ako sa na spodné prádlo spoliehali aj astronauti počas misií Apollo alebo k čomu sú nútení astronauti počas dlhých vesmírnych výstupov.

Informácie o pretrvávajúcich problémoch s toaletou len potvrdzujú, aké ťažké je vyrobiť vesmírny záchod, ktorý by fungoval za každých podmienok. Najlepším inžinierom na svete sa to nedarí ani po dekádach vesmírnych misií.

Foto: wikipedia.org

Problém s unikajúcim močom

Minulý mesiac pri kontrole inej vesmírnej lode Crew Dragon – ironicky nazvanej Resilience (odolnosť, pozn. red.) – inžinieri SpaceX urobili desivý objav. Záchod prepúšťal ľudský moč do priestoru pod podlahou kapsule, zatiaľ čo nad podlahou štyria nič netušiaci vesmírni turistili absolvovali svoju trojdňovú jazdu okolo Zeme.

TIP REDAKCIE
Zmeškali ste zatmenie Mesiaca? Nevadí, celestiálny úkaz zachytil profesionálny fotograf

Posádka Inspiration 4 mala počas cesty problémy s toaletou aj mimo unikajúceho moču. Zápasili totiž s nefunkčným ventilom.

Rovnaký problém sa objavil aj v druhej kapsule Crew Dragon s názvom Endurance (vytrvalosť, pozn. red.), ktorá mala v nedeľu dopraviť štvorčlennú posádku na ISS. Štart však musel byť už druhýkrát odložený pre zdanlivo nesúvisiaci „menší zdravotný problém“. Nový štart je naplánovaný najskôr na nadchádzajúcu sobotu.

Našťastie, defektívna toaleta nespôsobila žiadne trvalé poškodenie ani jednej z dvoch kozmických lodí. To však astronautom, ktorí v nej bez funkčnej toalety strávia 24 hodín určite nevyčaruje úsmev na perách.

SpaceX už podľa dostupných informácií má riešenie, ktoré však nestihne implementovať do ďalšieho odletu misie Crew-3. Dúfajme, že astronauti sa inšpirujú názvom vesmírneho plavidla a preukážu podobnú vytrvalosť.

Total
6
Zdieľaní
Total
6
Zdieľať