Apple, Google aj TikTok musia v Rusku otvoriť pobočky. Miestny úrad sa vyhráža reštrikciami

Okrem oficiálneho zastúpenia v Rusku musia spoločnosti taktiež súhlasiť s obmedzením prístupu k informáciam, ktoré porušujú ruskú legislatívu.

Rusko si tento týždeň prichystalo pomerne kurióznu podmienku pre viaceré vplyvné technologické spoločnosti. Od mien ako sú Google, Apple, TikTok, Twitter či dokonca aj Telegram žiada, aby v krajine otvorili pobočky a tým pádom v nej mali relevantné, respektívne oficiálne zastúpenie. Téme sa venovala agentúra Reuters.

Za rozhodnutím má stáť ruský regulačný úrad Roskomnadzor, ktorý v pondelok publikoval zoznam obsahujúci niekoľko (prevažne amerických) spoločností a taktiež všetky kroky, ktoré tieto subjekty musia podniknúť, aby bola ich aktivita v súlade s ruskými pravidlami. Spoločnostiam, ktoré tieto kroky neučinia, hrozia reštrikcie v oblasti inzercie, zberu dát i pohybu peňažných prostriedkov. Rusko sa však údajne nebojí ani úplneho zákazu.

Miestna vláda chce docieliť toho, aby menované spoločnosti v krajine otvorili oficiálne pobočky. Má ísť o ďalší krok Ruska v snahe posilniť svoj domáci technologický sektor oproti projektom zo Spojených štátov amerických. Navrhlo už dokonca aj daňové poplatky pre zahraničné digitálne služby, zníženie daní pre miestne IT spoločnosti a dokonca aj požiadavky, aby elektronika predávaná na pôde Ruska prichádzala s predinštalovaným ruským softvérom, píše 9to5Mac.

TIP REDAKCIE
Tabletom Lenovo sa na Slovensku darí, majú nadpolovičný podiel na trhu

Povinná cenzúra?

Úrad Roskomnadzor pre Reuters uviedol že okrem oficiálneho zastúpenia v Rusku musia spoločnosti taktiež súhlasiť s obmedzením prístupu k informáciam, ktoré porušujú ruskú legislatívu. To môže byť veľký problém, nakoľko pod touto skupinou informácií si možno predstaviť prakticky čokoľvek. V zásade to môže znamenať, že spoločnosti by museli cenzúrovať akékoľvek informácie, ktoré by protirečili ruskej vláde či ju inak poškodzovali.

K situácii sa doposiaľ nevyjadrila ani jedna z menovaných spoločností.

Total
1
Zdieľaní
Total
1
Zdieľať