Prekvapivé výsledky: Android 11 nie je najrozšírenejšou verziou OS od Google

Verzia Android 11, pri ktorej zrejme mnohí predpokladali, že poháňa väčšinu smartfónov, sa v skutočnosti umiestnila až na druhej priečke.

Google prvýkrát od apríla 2020 zverejnil prehľad podielu jednotlivých verzií operačného systému Android na trhu. Kedysi túto štatistiku zverejňoval každý mesiac, no kvôli viacerým pádnym dôvodom prestal.

Spoločnosť vyhotovovala grafy na základe verzie operačného systému Android, ktorá bola nainštalovaná na zariadeniach navštevujúcich obchod Google Play. Z mesačnej bázy však po čase upustil, a to z dvoch dôvodov. Tým hlavným bol imidž. Pochopiteľne, nové verzie OS Android sa šíria pomalšie, a tak je zrejmé, že mesiac po ich debute nepoháňajú vysoký počet zariadení.

Druhý dôvod je síce taktiež spätý s imidžom, no trochu iným spôsobom. Keď zverejňoval grafy každý mesiac, na trhu sa nachádzali aj mnohé už dlhšie neaktuálne verzie systému. Android tak vyzeral byť príliš roztrieštený.

Trh s OS Android v roku 2021

Naposledy sa s výsledkami hovoriacimi o podiele jednotlivých verzií Google podelil v apríli minulého roku, predtým ešte v máji 2019. Ako to vyzerá dnes? Ako píše server 9to5Google, výsledky, ktoré možno vidieť na grafoch nižšie, vychádzajú zo zhruba tri týždne starých údajov. Aj napriek tomu sú však celkom zaujímavé. Verzia Android 11, pri ktorej zrejme mnohí predpokladali, že poháňa väčšinu smartfónov, sa v skutočnosti umiestnila až na druhej priečke.

TIP REDAKCIE
Rocket League dorazil do smartfónov: Stiahnuť si ho môžeš na Android aj iOS

Prvé miesto obsadil Android 10 (Q) s až 26,5 % podielom. Jeho nástupca, Android 11 (R) sa zasluhuje len o 24,2 %. Najnovšia verzia v podobe Android 12 vo výsledkoch nebola zahrnutá.

Prekvapivo, pomerne úspešný je aj Android 9 Pie, ktorý si z koláča odkrojil 18,2 % podiel. Nasledujú verzie Oreo 8.1 a Oreo 8.0 pripisujúce si 9,7 a 4 % podiely. Zvyšok si rozdelili Android 6 (5,1 %), Android 7.1 (2,9 %) a Android 7.0 (3,4 %).

Ktorú verziu OS Android máte na svojom zariadení vy?

Android 12 je aktuálne dostupný aj pre Samsung Galaxy S21 Ultra

Total
13
Zdieľaní
Total
13
Zdieľať