Poznámky Alberta Einsteina ku teórii relativity vydražili za rekordnú cenu: Predali sa za 11,6 milióna eur

Poznámky najznámejšieho vedca všetkých čias majú obrovskú hodnotu.

Ručne písané poznámky svetoznámeho fyzika Alberta Einsteina o teórii relativity vydražili v utorok v Paríži za rekordných 11,6 milióna eur. Žiaden iný dokument písaný Einsteinom nebol ešte vydražený za tak vysokú sumu, píše agentúra AFP.

Poznámky zachytávajú začiatočné práce na jednom z Einsteinových najväčších úspechov – všeobecnú teóriu relativity, ktorú zverejnil v roku 1915.

“Ide iba o jeden z dvoch pracovných rukopisov zachytávajúcich vznik všeobecnej teórie relativity, o ktorých vieme. Ide o výnimočné svedectvo Einsteinovej práce,” uviedol aukčný dom Christie’s, ktorý riadil predaj Einsteinových poznámok v mene francúzskeho aukčného domu Aguttes.

Dokument predaný v utorok, ktorý ma 54 strán, napísal Einstein spolu so svojím kolegom a dôverníkom, švajčiarskym inžinierom Micheleom Bessom v rokoch 1913 a 1914 v švajčiarskom meste Zürich. Rozoberá v ňom teóriu všeobecnej relativity, ktorá vychádza z teórie špeciálnej relativity publikovanej v roku 1905.

Odhadovali len štvrtinovú cenu

Poznámky tohto svetoznámeho vedca pochádzajúceho z Nemecka boli pôvodne ohodnotené iba na jednu štvrtinu ceny, za ktorú boli nakoniec vydražené. Aukčný dom Christie’s najskôr odhadoval ich cenu na dva až tri milióny eur.

TIP REDAKCIE
AKTUALIZOVANÉ: Orange mal rozsiahly výpadok služieb, problém sa už zdá byť vyriešený

Za najvyššiu sumu bol doposiaľ vydražený Einsteinov list o Bohu, ktorý v roku 2018 vydražili za 2,8 milióna dolárov (2,5 milióna eur).

Albert Einstein je považovaný za najvýznamnejšieho vedca 20. storočia a najväčšieho teoretického fyzika všetkých čias. Jeho teórie relativity sú považované za revolučné a predstavili nový pohľad na pohyb objektov v priestore a čase. 

Total
7
Zdieľaní
Total
7
Zdieľať