Slovensko sa derie vpred: Vesmírnemu výskumu sa už teraz venuje 40 firiem

Slovensko má ambicióznych ľudí, ktorí sa už teraz podieľajú na dôležitom výskume.

Slovensko nie je novou krajinou v oblasti vesmírneho výskumu a vývoja. Aj preto bol vesmírny týždeň v rámci EXPO 2020 v Dubaji príležitosťou na prezentáciu slovenských firiem, ktoré sa tejto oblasti venujú. Výstava výrazne zvýšila šance postupu Slovenskej republiky do pridruženého členstva v Európskej vesmírnej agentúre.

Bilaterálne rokovania zároveň položili základ pre podpis memoranda o spolupráci medzi Slovenskom a Spojenými arabskými emirátmi. Uviedlo to v súvislosti s tematickým týždňom na svetovej výstave Ministerstvo školstva, vedy, výskumu a športu (MŠVVaŠ) SR.

Vesmírny výskum na Slovensku: Venuje sa mu až 40 firiem

Vesmíru sa v súčasnosti na Slovensku venuje viac než štyridsať firiem, niektoré z nich dostali šancu prezentovať sa aj počas EXPO 2020. „Podnikateľská misia sa spojila s vesmírnou agentúrou a spoločne s vybranými firmami zo Spojených arabských emirátov sa odprezentovali slovenské firmy,” uviedol štátny tajomník MŠVVaŠ pre vedu, výskum a inovácie Ľudovít Paulis. Časť slovenskej delegácie navštívila vesmírne centrum v Dubaji a záujem o spoluprácu potvrdila aj ministerka pre pokročilé technológie Spojených arabských emirátov. 

TIP REDAKCIE
AKTUÁLNE: Štát ľuďom začal posielať SMS. Dodržiavajte lockdown, vyzýva v správe

Oblasť vesmíru nadobúda celosvetovo čoraz väčší význam a má zároveň veľký potenciál aj pre Slovensko. Paulis zdôraznil, že vesmírny výskum nie je len o ceste na Mars alebo vypustenie rakety. Ide tiež o rozvoj samotnej technológie, ktorý prináša ďalšie, lepšie platené príležitosti.

Robot Androver počas simulovanej vesmírnej misie na Mesiac. Foto: Dr. Michaela Musilová, Robotechvision

Štátny tajomník pripomenul, že technológie sledujú napríklad vytváranie dopravných zápch, umožňujú riadiť dopravnú situáciu či mapujú pribúdanie a ubúdanie lesov, a tak majú aj praktický či environmentálny rozmer. Hlavným exponátom, ktorý pripomína ambície Slovenska vo výskume vesmíru, je na svetovej výstave vesmírny robot Androver.

Total
1
Zdieľaní
Total
1
Zdieľať