OSN: Len 2 % Muskovho bohatstva by postačili na záchranu 42 miliónov ľudí pred hladovaním

Stačilo by dokonca aj menej, ak by sa k nemu pridali aj iní vplyvní miliardári, ako napríklad Jeff Bezos či Bill Gates.

Elon Musk, svetoznámy vizionár a šéf spoločností ako Tesla či SpaceX, sa aktuálne nachádza na prvej priečke rebríčku najbohatších ľudí sveta. Hodnota jeho bohatstva dosahuje skutočne astronomických hodnôt, o ktorých sa väčšine populácie ani nesníva. Len v pondelok, za jediný deň, sa jeho hodnota zvýšila až o 36 miliárd dolárov (31 miliárd eur), píše Gizmodo.

Zatiaľ čo jedni Muska obdivujú a uznávajú, druhí naňho nemajú až tak pozitívny názor. Všeobecne to miliardári aj napriek svojim gigantickým bohatstvám nemajú veľmi ľahké, nakoľko sa často stretávajú s kritikou nielen zo strany verejnosti, ale aj viacerých vplyvných organizácií. Do druhej spomenutej skupiny možno zaradiť napríklad aj OSN, čiže Organizáciu Spojených národov.

Podľa experta z OSN, ktorý sa zameriava na svetový hlad, azda jeden z najväčších globálnych problémov, by len 2 % Muskovho bohatstva postačili na záchranu desiatok miliónov ľudí pred hladovaním. Stačilo by dokonca aj menej, ak by sa k nemu pridali aj iní vplyvní miliardári, ako napríklad Jeff Bezos.

“Vlády sú vyčerpané. Teraz je tá chvíľa, kedy by miliardári mali zakročiť a jednorazovo prispieť – 6 miliárd dolárov na záchranu 42 miliónov ľudí, ktorí doslova zahynú, ak sa k nim nedostaneme. Nie je to komplikované,” povedal v utorok pre CNN výkonný riaditeľ Svetového potravinového programu OSN, David Beasley. “Nežiadam ich, aby to robili každý deň, každý týždeň, každý rok,” pokračoval. “Mám 43 národov so 42 miliónmi ľudí na štvrtej úrovni IPC. Jednoducho mi s nimi raz pomôžte, stojí to 6 miliárd dolárov.”

Pre lepšie porozumenie, IPC je nástroj sledujúci neistotu ohľadom potravín v rôznych krajinách. Používa 5 stupňov, pričom zatiaľ čo stupeň 1 znamená minimálnu či žiadnu neistotu, piaty stupeň možno označiť za katastrofu alebo hladomor. Úroveň 4, do ktorej sa má zaraďovať až 42 miliónov ľudí, značí hrozbu prepuknutia finálneho, čiže piateho stupňa.

TIP REDAKCIE
Rocket League dorazil do smartfónov: Stiahnuť si ho môžeš na Android aj iOS

Hrozí prepuknutie hladomoru

Samozrejme, Beasley sa nezaraďuje do tej skupiny ľudí, ktorí odsudzujú miliardárov len preto, lebo sú bohatí. Jeho slová značia skôr akúsi nespokojnosť s rovnováhou bohatstva naprieč celým svetom. “Som za to, aby ľudia zarábali peniaze, ale bohužiaľ som aj za pomoc ľuďom, ktorí ju práve teraz veľmi potrebujú,” povedal pre CNN. “Bože môj, ľudia tam umierajú.”

Zatiaľ nie je isté, aký vplyv bude mať táto správa na držiteľov najvyšších priečok rebríčkov najbohatších ľudí na svete. Keď si to tak vezmeme, stačilo by, ak by prví traja prispeli čiastkou 2 miliardy dolárov. A hoci to rozhodne nie je málo peňazí, stále sú to pre miliardárov viac-menej “drobné”. Čo myslíte? Zakročia a prispejú?

Total
33
Zdieľaní
Total
33
Zdieľať