Slovenská pošta chystá veľkú novinku: Výrazne sa zmení to, koľko platíme!

Čo to bude znamenať pre ľudí? Prvé informácie sú už známe.

Ak ste si v druhej polovici tohto roka kúpili niečo z Aliexpressu, Wishu alebo od iného čínskeho predajcu, pravdepodobne ste narazili na problémy. Od júla totiž začali platiť nové pravidlá týkajúce sa preclievania tovaru prichádzajúceho z územia mimo EÚ. DPH sa už totiž musí platiť aj za tie najlacnejšie produkty. Doteraz platilo, že ak ste si kúpili niečo, čoho hodnota bola do 22 €, DPH ste doplácať nemuseli.

Slovenská pošta si uvedomuje, že mnohí ľudia na Slovensku sú takýmto zaťažením výrazne odradení. Po vzore Českej pošty sa preto rozhodla spustiť rokovania s Aliexpressom aj s ďalším z populárnych miest na nakupovanie – Wishom. O novinke informoval server živé.sk, ktorý pripravil rozhovor so šéfom Pošty.

Foto: Lukáš Zachar | TECHBYTE

Čo môžete čakať?

Ak by sme sa mali riadiť príkladom zo susedného Česka, výrazné zjednodušenie celého procesu nakupovania. Povinnosť precliť zásielku sa presunie zo zákazníka na predajcu a poštu, ktorí to vybavia za vás. Zásielka sa tak do voľného obehu v EÚ dostane výrazne rýchlejšie. Zrýchli sa aj samotné dodanie.

TIP REDAKCIE
MediaTek chystá čipset pre lacnejšie vlajkové lode. Takýto výkon môžete čakať!

Martin Ľupták, šéf slovenskej pošty je známy tým, že chce z inštitúcie, ktorá často pôsobí ako zaseknutá v minulosti, spraviť modernejší podnik. Okrem spolupráce s čínskymi predajcami plánuje aj nakúpenie elektromobilov či elektrických bicyklov pre slovenských poštárov a poštárky.

Aliexpress vie, že EÚ je dôležitá

Aliexpress si uvedomuje, že Európa je preň veľmi dôležitá. Aj preto sa rozhodol, že v susednom Poľsku otvorí nový sklad, odkiaľ bude posielať objednávky výrazne rýchlejšie než doteraz. Na Slovensko by mal objednaný tovar doraziť do 72 hodín. K otvoreniu nového skladu má dôjsť už 11. novembra, teda na „nákupný“ sviatok známy ako double 11.

Total
75
Zdieľaní
Total
75
Zdieľať