Microsoft zháňa expertov, zrejme chce vyvinúť vlastný čipset

Výkonný ARM pre prenosné počítače Surface.

Softvérový gigant Microsoft má vyvíjať vlastný čipset s architektúrou ARM, ktorý by poháňal budúce zariadenia radu Surface. Naznačuje to ponuka pracovných miest na profesijnej sociálnej sieti Linkedin, ktorú si všimol server HotHardware.

Príspevky Microsoftu na sieti LinkedIn ešte nepotvrdzujú, že vlastný čipset naozaj vyvíja. Pekne ale dopĺňajú existujúce špekulácie, ktoré hovoria o spolupráci spoločností Microsoft a AMD.

Firmy majú spoločne pracovať na ARM čipsete využívajúcom jadro Cortex-X1 a grafický čip s architektúrou mRDNA 2. Pripojenie k 5G sieti má zabezpečovať modem Exynos. Tento čipset má ponúknuť podstatne lepší grafický výkon ako riešenie od Qualcommu. Jeho cieľovou stanicou majú byť ľahké prenosné počítače.

microsoft
Foto: HotHardware/LinkedIn

V októbri roku 2019 predstavil Microsoft tablet Surface Pro X (tit. foto), ktorý poháňal čipset Microsoft SQ1. V roku 2020 dostal aktualizáciu v podobe verzie Microsoft SQ2. Spoločnosť ho ale vtedy vyvinula v spolupráci s Qualcommom, v podstate išlo o prerobený Snapdragon 8. triedy.

TIP REDAKCIE
Slovensko chce konať: Za šírenie konšpirácií na Facebooku až 10 rokov vo väzení!

Potenciálny cieľ Microsoftu je jasný. Vlastný čipset by mu pomohol znížiť závislosť od dodávateľov tretích strán a zároveň mu poskytol lepšiu kontrolu nad hardvérom a celkovými nákladmi.  

Potom tu je konkurencia, ktorá sa uberá rovnakým smerom. A Microsoft asi zaostávať nechce. Apple má vlastný Arm procesor M1, Google pre smartfóny Pixel zase vyvinul čipset Tensor. Premiéru si odbije už zajtra, spolu s predstavením smartfónov Pixel 6.

Total
3
Zdieľaní
Total
3
Zdieľať